Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej: kolejna edycja programu Polskie Powroty

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ruszyła siódma edycja programu Polskie Powroty organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Jego celem jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach.

W tym roku na program Polskie Powroty przeznaczono 16 mln zł. To pieniądze na wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także na przeniesienie się powracającego naukowca.

Program ma pomóc naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach naukowych zbudowanie w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenie badań w optymalnych warunkach. Dzięki temu krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mają pozyskać specjalistów z doświadczeniem międzynarodowym oraz wiedzą o najnowszych trendach badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

Od 2022 roku program jest poszerzony o komponent aplikacyjny, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, co było odpowiedzią na postulaty środowiska naukowego. Budżet konkursu realizowanego w NCBR to 2 mln zł. "W odpowiedzi na zgłoszone przez naukowców zapotrzebowanie, NAWA i NCBR otworzyły w 2022 r. taką możliwość również dla badań o charakterze aplikacyjnym. To grant startowy, finansowany przez NCBR, dla laureatów Polskich Powrotów, którzy zaplanują projekty w obszarze badań aplikacyjnych i prac rozwojowych. Pojedynczy komponent aplikacyjny wynieść może nawet 400 000 zł" - powiedział cytowany w komunikacie NAWA p.o. dyrektora NCBR dr Jacek Orzeł.

W rozpoczynającej się siódmej edycji programu nabór potrwa do 31 lipca br. Opublikowanie wyników planowane jest w lutym 2024 r.

Konkurs jest otwarty na wszystkie dziedziny nauki, nie ma ograniczeń tematycznych. Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.

Jednocześnie NAWA zachęca naukowców do aplikowania o granty badawcze, które zapewniają dodatkowe finansowanie badań. Tak zwany grant startowy ma pozwolić im rozpocząć badania od razu po powrocie do Polski, zanim pozyskają dalsze środki. W programie Polskie Powroty od 2020 r. istnieje już możliwość uzyskania grantu startowego na badania podstawowe, w postaci komponentu badawczego opłacanego z budżetu Narodowe Centrum Nauki.

Z informacji przekazanych przez agencję wynika, że do tej pory dzięki Polskim Powrotom finansowanie swoich badań uzyskało 71 naukowców. Laureaci programu to badacze z uznanym dorobkiem, którzy na polskie uczelnie wrócili z ośrodków akademickich i badawczych z takich krajów jak Australia, Austria, Belgia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Oman, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera