Pierwszy chiński cywilny kosmonauta poleci na chińską stację orbitalną

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pierwszy cywilny chiński astronauta poleci na stację orbitalną Tiangong w najbliższy wtorek 30 maja - poinformowała w poniedziałek chińska Agencja ds. Kosmicznych Lotów Załogowych.

Astronautą tym będzie Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Agencji Lin Xiqiang.

Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byłi wojskowymi.

Na stacji Tiangong (Niebiański pałac), która - jak zapewnił Lin Xiqiang - jest od roku 2022 w pełni operacyjna, Gui Haichao zajmie się "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych".

Jak głosi opublikowany komunikat, trzyosobowa załoga, w skład której wejdzie jeszcze dowódca misji Jing Haipeng i astronauta Zhu Yangzhu, wystartuje w statku Shenzhou-16 z kosmodromu Jiuqua w północno zachodnich Chinach we wtorek 30 maja o godz. 9.31 czasu lokalnego (3.31 czasu polskiego). Statek wyniesie na orbitę rakieta Długi Marsz 2F.

Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się w 2029 r. (PAP)

jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.; 9 mln nie było leczonych

  • Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

    Łazik Curiosity odkrył na Marsie niezwykłe siarkowe skały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera