Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
29.05.2023 aktualizacja 29.05.2023

Pierwszy chiński cywilny kosmonauta poleci na chińską stację orbitalną

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pierwszy cywilny chiński astronauta poleci na stację orbitalną Tiangong w najbliższy wtorek 30 maja - poinformowała w poniedziałek chińska Agencja ds. Kosmicznych Lotów Załogowych.

Astronautą tym będzie Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Agencji Lin Xiqiang.

Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byłi wojskowymi.

Na stacji Tiangong (Niebiański pałac), która - jak zapewnił Lin Xiqiang - jest od roku 2022 w pełni operacyjna, Gui Haichao zajmie się "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych".

Jak głosi opublikowany komunikat, trzyosobowa załoga, w skład której wejdzie jeszcze dowódca misji Jing Haipeng i astronauta Zhu Yangzhu, wystartuje w statku Shenzhou-16 z kosmodromu Jiuqua w północno zachodnich Chinach we wtorek 30 maja o godz. 9.31 czasu lokalnego (3.31 czasu polskiego). Statek wyniesie na orbitę rakieta Długi Marsz 2F.

Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się w 2029 r. (PAP)

jm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023