Historia i kultura

Kraków/ Wystawa o Mikołaju Koperniku otwarta w Narodowym Banku Polskim

Kraków, 28.02.2023. Najważniejsze dzieło Kopernika - De revolutionibus orbium coelestium. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 28.02.2023. Najważniejsze dzieło Kopernika - De revolutionibus orbium coelestium. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wystawę "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło" przedstawiającą różne aspekty biografii i dziedzictwa jednego najważniejszych naukowców w historii otwarto we wtorek w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego.

Współorganizatorami ekspozycji są Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Akademia Kopernikańska, partnerem głównym wydarzenia jest natomiast Narodowy Bank Polski. I to właśnie w jego krakowskim oddziale otwarto w środę wystawę "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło".

Jak podkreślił podczas uroczystości wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, pretekstem dla tej prezentacji jest nie tylko 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, ale również 510-lecie narodzin teorii heliocentrycznej oraz 480-lecie śmierci astronoma i wydania dzieła "O obrotach sfer niebieskich". "Podjęliśmy się jako MSZ zorganizowania wystawy, która będzie prezentowana w różnych miastach Polski, aby przybliżyć postać Mikołaja Kopernika wszystkim naszym obywatelem" - mówił wiceszef MSZ. Jak dodał, ekspozycja będzie prezentowana w różnych wersjach językowych również zagranicą.

Podkreślił też, że astronom - obok Jana Pawła II i Marii Skłodowskiej-Curie - jest jednym z trzech najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie. "Mikołaj Kopernik był postacią naprawdę wielowymiarową, czasami myślę, że był to polski Leonardo da Vinci, bo był tak wszechstronny jak ten słynny Włoch" - mówił Wawrzyk. Przypomniał, że Kopernik był także lekarzem, doktorem nauk prawnych, zajmował się też m.in. tworzeniem map. "Ale spotykamy się dzisiaj na tej wystawie w siedzibie NBP w Krakowie dlatego też, że Mikołaj Kopernik był ekonomistą, twórcą teorii, która dziś wydaje się oczywista, ale w owym czasie była nowością. Stworzył prawo mówiące o tym, że pieniądz zły wypiera pieniądz dobry, czyli ten, który jest gorszej jakości jest chętniej używany niż ten, który jest lepszej jakości" - podkreślił wiceszef MSZ.

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. uczniowie krakowskich szkół. Zwracając się do nich, wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślił, że Mikołaj Kopernik może być przykładem osobowości pociągającej do dalszego rozwoju. "Dla młodych to szansa, by z jednej strony cały czas korzystać z dorobku naukowego, być otwartym na nowe technologie, myśleć o przyszłości, także przyszłości naszej RP" - mówił.

Ekspozycja składa się z plansz z reprodukcjami m.in. wydanych przez Pocztę Polską znaczków i medali przedstawiających Kopernika, na wystawie znalazły się również reprodukcje jego portretów, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów, pomniki, a także liczne materiały ilustrujące odbiór jego odkryć. Zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się nieastronomicznej działalności warmińskiego kanonika, przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z jego życia i prześledzić etapy jego kariery kościelnej.

Otwarcie wystawy poprzedza inaugurację w Krakowie Kolegium Filozofii i Teologii Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski podkreślił, że stanowić ona będzie nośnik "znakomitych myśli o charakterze naukowym", a także połączy "polską diasporę naukową". "Polskich naukowców na świecie jest ogromna masa; ich potencjał, wiedza, doświadczenie jest bardzo ważnym dla nas nośnikiem czegoś, co asocjowane na polski rynek może przynosić niezwykłe efekty i +potencjalizować+ również naukę polską" - podkreślił.

Nauka w Polsce, Julia Kalęba

juka/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera