Korzystanie ze zautomatyzowanych rolet okiennych może wpłynąć na duże oszczędności energii w domach i biurach. Zużycie prądu można zredukować nawet do ok. 25 procent, a inwestycje na modernizacje zwracają się w przeciągu kilku lat - wskazują badacze z USA.
Naukowcy z Instytutu Technologicznego stanu Illinois (USA) wykazali, że używanie zautomatyzowanych rolet okiennych może zmniejszyć zużycie energii nawet o ok. 25 procent, a koszty instalacji rolet mogą zwróci się w ciągu trzech do pięciu lat. Trwające dziesięć miesięcy badania przeprowadzono w 108-piętrowym biurowcu Willis Tower w Chicago (trzecim, co do wysokości, budynku w Stanach Zjednoczonych). Budynek ten ma okna jednoszybowe i charakteryzuje się wysokim stosunkiem okien do ścian.
Dwoma głównymi kierunkami zmniejszania wykorzystania węgla w energetyce jest rozwój energii odnawialnej oraz ograniczanie zużycia prądu. Badania amerykańskich naukowców wpisują się w drugi nurt. Odkrycie jest dodatkowo cenne, gdyż pozwala na duże oszczędności w zimnych i ciepłych porach roku, zarówno w dużych biurowca, jak i małych domach oraz mieszkaniach prywatnych. Badania te są również cenne dla architektów.
"Jeżeli projektujesz nowy budynek, masz dużo swobody, jeśli chodzi o technologie, które oszczędzają zużycie energii, ale w przypadku istniejących budynków masz ograniczone możliwości" – powiedział kierownik zespołu badawczego Mohammada Heidarinejada, adiunkta inżynierii architektonicznej w Instytucie Technologicznym stanu Illinois.
Temperatura w pomieszczeniach zwykle odpowiada za 30–40 procent energii zużywanej przez budynki w klimacie podobnym do Chicago. Naukowcy skupił się na roli rolet okiennych, które często są pomijane w rozwiązaniach energooszczędnych. Wyniki badania pokazały, w jaki sposób izolujące rolety okienne, po podłączeniu do zautomatyzowanego systemu sterowania, mogą radykalnie zmniejszyć zużycie energii zarówno w sezonie zimowym, jak letnim, gdy powietrze jest chłodzone. Wyniki były imponujące, wskazując ok. 25-procentowy spadek zużycia energii zarówno w sezonie grzewczym, jak i chłodniczym.
Artykuł na temat tych badań zamieszczona na stronie internetowej Instytutu Technologicznego stanu Illinois.
Planowane są dalsze badania w celu sprawdzenia skuteczności zautomatyzowanych rolet okiennych w innych warunkach (np. w budynkach ogrzewanych gazem ziemnym, z oknami skierowanymi w różne strony). (PAP)
Tomasz Szczerbicki
szt/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.