Kraków/ Światowy Kongres Kopernikański od środy; można się rejestrować

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

Organizatorzy Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Krakowie zachęcają wszystkich zainteresowanych, aby rejestrować się do udziału w wydarzeniu. Trzydniowa impreza naukowa rozpocznie się w środę. W tym roku przypadają 550. urodziny słynnego astronoma.

"To jest kongres dla uczczenia Mikołaja Kopernika. Nie jest to wydarzenie zamknięte tylko dla naukowców, ale jest dla każdej zainteresowanej osoby" – podkreślił w rozmowie z PAP prorektor UJ ds. rozwoju prof. Jarosław Górniak, przewodniczący rady naukowej krakowskiego wydarzenia.

Można się już rejestrować za pośrednictwem formularza na https://skk2023.systemcoffee.pl/, znajdującego się na stronie https://kopernik550.uj.edu.pl/. Tu też jest program wydarzenia.

Kongres odbędzie się w Auditorium Maximum UJ. Zainauguruje go w środę wykład ks. prof. Michała Hellera na temat teorii względności autorstwa Kopernika.

Gośćmi wykładów i paneli dyskusyjnych, zaplanowanych na kolejne dni, będą m.in. naukowcy i ekonomiści z całego świata. "Filozofia i ekonomia – to tematy krakowskiego kongresu" – wyjaśnił prorektor UJ zwracając uwagę, że Kopernik jest autorem traktatu o monecie, a więc "zajmował się ważnym wówczas problemem dla Polski i uczestnicy kongresu także zajmą się nim współcześnie". "Część filozoficzna jest równie ważna, bo inspirowana kopernikańskimi przewrotami w nauce; padną pytania czy nauka jest w kryzysie, czy jesteśmy w obliczu rewolucji naukowej" – mówił prof. Jarosław Górniak.

Światowy Kongres Kopernikański ma mieć trzy odsłony. Krakowska jest pierwsza. Olsztyńska potrwa od 21 do 24 czerwca, a toruńska od 12 do 15 września. Olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, z uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego. Toruńska część zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki, historyków astronomii i nauk medycznych. Oficjalne otwarcie całego kongresu było jednak odrębnym wydarzeniem – odbyło się 19 lutego w Toruniu – w dniu i mieście, w którym Kopernik przyszedł na świat 550 lat temu.

Patronem honorowym kongresu jest Prezydent RP Andrzej Duda. Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Organizatorami kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu w 1473 r., zmarł w 1543 we Fromborku. Studiował w Akademii Krakowskiej (dziś UJ). W tym czasie przyjął też prawdopodobnie święcenia kapłańskie. Naukę kontynuował na uniwersytetach włoskich. Zasłynął jako ten, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Teorię heliocentryczną, zakładającą, że Słońce jest centrum Układu Słonecznego, a planety obiegają je, przedstawił w dziele "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"). Poza astronomią Kopernik zajmował się medycyną, prawem, ekonomią i pracą administracyjną, m.in. zakładając pod Olsztynem kolejne wsie i nadając chłopom ziemię. Był kanonikiem warmińskim.(PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera