Śląskie/ Tegoroczną Droniadę uzupełni konferencja nt. sztucznej inteligencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tegoroczną 10. Droniadę, czyli konkurs technologii dronowych, który odbędzie się w Katowicach i Chorzowie od 1 do 4 czerwca, uzupełni konferencja „Droniada Tech by Politechnika Śląska”, poświęcona wykorzystaniu sztucznej inteligencji w dronach i robotyce – zapowiedzieli organizatorzy.

Jak przekazał PAP w piątek pomysłodawca i główny organizator Droniady Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska o AI w dronach i robotyce odbędzie się w Planetarium Śląskim od 1 do 2 czerwca.

„Rozwiejemy mity wokół AI na przykładzie dronów i robotyki. Jakich kompetencji potrzeba, by opanować AI? Kiedy nie warto korzystać z systemów autonomicznych i AI? – oto niektóre z tematów debat, które podejmiemy. Ponadto porozmawiamy o nowej mobilności miejskiej, opartej na dronach, pojazdach autonomicznych i samej sztucznej inteligencji” – zapowiedział Kosieliński.

Głos na konferencji zabiorą m.in. naukowcy z Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych czy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Uczestnikami będą też przedstawiciele firm dronowych i informatycznych, jak Farada Group, Prometheus S.A, Iwing, SkySnap, Flytronic, Orange Polska, IBM oraz Sektorowej Rady ds. Kompetencji Informatyka, a także eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz Metropolii GZM i Fundacji Instytut Mikromakro.

„Ku pamięci, konferencja Droniada Tech jest częścią 10. Droniady pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Partnerem Samorządowym jest Województwo Śląskie. Równoległe organizujemy konkurs technologiczny i wystawę” – dodał Kosieliński.

Sama Droniada, czyli konkurs technologii dronowych, odbędzie się w Katowicach i Chorzowie od 1 do 4 czerwca. 10. edycja wydarzenia, w którym uczestniczą pasjonaci bezzałogowych statków powietrznych głównie z uczelni, po raz pierwszy rozgrywana będzie m.in. w Parku Śląskim.

Droniada ma prezentować możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki oraz lotnictwa. Scenariusze zadań są oparte na sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie.

Konkurs jest organizowany w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych. Uczestnicy mają do wyboru cztery konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym).

Partnerem tegorocznej edycji Droniady został Instytut Lotnictwa, będący częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – oficjalna nazwa imprezy brzmi więc: "Droniada Challenge by Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa". Konkurs Droniady i konferencję uzupełni wystawa "Droniada Expo & Kids" (4 czerwca).

Kilka poprzednich edycji Droniady odbywało się przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na przełomie czerwca i lipca, w Katowicach. Dwa lata temu konkurs odbył się w podobnym terminie w Poznaniu. W ub. roku Droniada wróciła na katowickie lotnisko Muchowiec - została rozegrana podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.(PAP)

Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

    Gawkowski: budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy nauki, biznesu i instytucji publicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera