Prof. Leszek Żukowski - doktorem honoris causa SGGW

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ekspert z zakresu nauk o drewnie prof. Leszek Żukowski otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Laureat odznaczenia to wieloletni nauczyciel akademicki tej uczelni, związany z nią od czasu swoich studiów.

"Działalność badawcza i wdrożeniowa profesora Leszka Żukowskiego, pełna pasji twórczej, charakteryzująca się ogromnym zaangażowaniem, bogatym dorobkiem naukowym, organizacyjnym i inżynierskim, miała wyjątkowy wpływ na rozwój nauk leśnych w zakresie drzewnictwa oraz polskiego przemysłu drzewnego" – podkreśliła prof. Ewa Dobrowolska, promotorka nadania tego honorowego tytułu, cytowana w przesłanym przez uczelnię komunikacie.

Leszek Żukowski urodził się w 1929 roku w Kutnie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem obozów koncentracyjnych we Flossenbürgu i Dachau.

Po powrocie do kraju w 1947 roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Technologii Drewna, gdzie uzyskał w 1952 roku stopień inżyniera technologii drewna i magistra nauk agrotechnicznych. Stopnie doktora oraz doktora habilitowanego nadała mu Rada Wydziału Technologii Drewna SGGW, odpowiednio w 1965 i 1969 roku. Tytuł profesora otrzymał w 1986 roku.

W swojej aktywności zawodowej prof. Żukowski łączył doświadczenia pracy w środowisku akademicko-naukowym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z praktyką w przemyśle. Brał również udział w zagranicznych stażach, organizowanych w szwedzkich i amerykańskich placówkach badawczych.

W 1979 roku prof. Leszek Żukowski rozpoczął pracę na Wydziale Technologii Drewna w SGGW w Warszawie, gdzie pełnił przez dwie kadencje funkcję dziekana wydziału, a przez czternaście lat – kierownika Katedry Organizacji, Ekonomiki i Projektowania Zakładów Przemysłu Drzewnego.

Tematyka badawcza, którą zajmował się prof. Leszek Żukowski, dotyczyła szeroko pojętego procesu technologicznego wytwarzania płyt drewnopochodnych. Najważniejsze kierunki badawcze to: racjonalne wykorzystanie drzewnych zasobów surowcowych oraz możliwości ich substytucji innymi materiałami lignocelulozowymi; projektowanie i konstruowanie urządzeń do defibracji; doskonalenie stosowania środków wiążących (zaklejających) oraz metod obróbki termicznej; opracowanie biologicznego oczyszczania ścieków z częściowym zamknięciem obiegu wody przy ograniczeniu jej zużycia; poprawianie ekonomiki przedsiębiorstw branży drzewnej.

„Wszystko to wpłynęło na unowocześnienie technologii i zwiększenie wydajności oraz poprawę jakościową produkcji płyt drewnopochodnych. Wiele z wdrożonych pionierskich na skalę światową rozwiązań wyprzedzało swoje czasy, a część z nich nadal jest aktualna, odpowiadając obecnym koncepcjom technologii przyjaznym środowisku” – podkreśliła prof. Dobrowolska.

Starania prof. Żukowskiego doprowadziły do wprowadzenia zmian w programach studiów na kierunku technologia drewna oraz wdrożenia nowych przedmiotów z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.

Profesor był powoływany do licznych gremiów opiniotwórczych. A gdy w 1995 roku przeszedł na emeryturę, nie zaprzestał działalności społecznej m.in. w latach 2013–2020 był prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Za swoją wszechstronną aktywność profesor otrzymał liczne ordery i wysokiej rangi odznaczenia.

Nauka w Polsce

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera