Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
19.05.2023 aktualizacja 19.05.2023

Wrocław/ Otwarto Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii

18.05.2023. Otwarcie stacjonarnej Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT), 18 bm. we Wrocławiu. To jedno z pierwszych tego typu miejsc na Dolnym Śląsku. Przestrzeń wyposażona jest w pracownie: audiowizualną, stolarską, druku 3D oraz obróbki CNC. Prowadzone będą tam nieodpłatne warsztaty z projektowania graficznego, programowania, robotyki, elektroniki, haftu cyfrowego oraz technik audiowizualnych. PAP/Maciej Kulczyński 18.05.2023. Otwarcie stacjonarnej Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT), 18 bm. we Wrocławiu. To jedno z pierwszych tego typu miejsc na Dolnym Śląsku. Przestrzeń wyposażona jest w pracownie: audiowizualną, stolarską, druku 3D oraz obróbki CNC. Prowadzone będą tam nieodpłatne warsztaty z projektowania graficznego, programowania, robotyki, elektroniki, haftu cyfrowego oraz technik audiowizualnych. PAP/Maciej Kulczyński

Pracownie audiowizualna, stolarska, druku 3D oraz obróbki CNC znajdują się w pierwszej na Dolnym Śląsku Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii, którą w czwartek otwarto we Wrocławiu.

Wrocławska Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) znajduje się w zrewitalizowanych przestrzeniach Browarów Wrocławskich. W kilku pracowniach będą tam prowadzone nieodpłatne warsztaty z projektowania graficznego, programowania, robotyki, elektroniki, haftu cyfrowego oraz technik audiowizualnych. Warsztaty adresowane są zarówno do uczniów, jak i nauczycieli.

PAKT we Wrocławiu prowadzi Stowarzyszenie Robisz.to, które m.in. popularyzuje w edukacji metodologię STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics). To, jak wskazują przedstawiciele Stowarzyszenia Robisz.to, interdyscyplinarne podejście w nauczaniu integrujące nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę w celu rozwiązania rzeczywistych problemów.

„To nowy sposób nauczania polegający na pokazywaniu, że można zgłębiać wiedzę bazując na doświadczeniu i praktyce. To udzielanie odpowiedzi na pytanie, po co mi wiedza, której się uczę. Jeśli na przykład uczymy się projektowania grafiki wektorowej, to wykorzystajmy tę wiedzę w praktyce – mamy tu plotery laserowe, plotery tnące, maszyny CNC, czyli maszyny, w których potrzebne jest projektowanie wektorowe” – powiedział Piotr Pobłocki, członek zarządu Stowarzyszenia Robisz.to.

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że otwarty w czwartek PAKT to pierwsza tego typu pracownia we Wrocławiu, ale już trzecia w Polsce. „Widzimy jak się zmienia świat i technologia wokół nas. Jeśli chcemy się po tym świecie sprawnie poruszać, to musimy być za pan brat z tą technologią i właśnie od tego jest PAKT” – mówił Cieszyński.

Zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa Agnieszka Krauzowicz podkreśliła, że w trzech stacjonarnych pracowniach PAKT i czterech mobilnych do tej pory przeszkolono 4,5 tys. dzieci oraz tysiąc nauczycieli. „W poniedziałek zaplanowaliśmy otwarcie kolejne pracowni w Olsztynie” – powiedziała Krauzowicz.

Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, koordynowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w partnerstwie z Politechniką Łódzką oraz Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”. Wartość projektu ogółem to ponad 33 mln zł, z czego ponad 5 mln zł pochodzi z budżetu państwa.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023