Pracownie audiowizualna, stolarska, druku 3D oraz obróbki CNC znajdują się w pierwszej na Dolnym Śląsku Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii, którą w czwartek otwarto we Wrocławiu.
Wrocławska Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) znajduje się w zrewitalizowanych przestrzeniach Browarów Wrocławskich. W kilku pracowniach będą tam prowadzone nieodpłatne warsztaty z projektowania graficznego, programowania, robotyki, elektroniki, haftu cyfrowego oraz technik audiowizualnych. Warsztaty adresowane są zarówno do uczniów, jak i nauczycieli.
PAKT we Wrocławiu prowadzi Stowarzyszenie Robisz.to, które m.in. popularyzuje w edukacji metodologię STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics). To, jak wskazują przedstawiciele Stowarzyszenia Robisz.to, interdyscyplinarne podejście w nauczaniu integrujące nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę w celu rozwiązania rzeczywistych problemów.
„To nowy sposób nauczania polegający na pokazywaniu, że można zgłębiać wiedzę bazując na doświadczeniu i praktyce. To udzielanie odpowiedzi na pytanie, po co mi wiedza, której się uczę. Jeśli na przykład uczymy się projektowania grafiki wektorowej, to wykorzystajmy tę wiedzę w praktyce – mamy tu plotery laserowe, plotery tnące, maszyny CNC, czyli maszyny, w których potrzebne jest projektowanie wektorowe” – powiedział Piotr Pobłocki, członek zarządu Stowarzyszenia Robisz.to.
Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że otwarty w czwartek PAKT to pierwsza tego typu pracownia we Wrocławiu, ale już trzecia w Polsce. „Widzimy jak się zmienia świat i technologia wokół nas. Jeśli chcemy się po tym świecie sprawnie poruszać, to musimy być za pan brat z tą technologią i właśnie od tego jest PAKT” – mówił Cieszyński.
Zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa Agnieszka Krauzowicz podkreśliła, że w trzech stacjonarnych pracowniach PAKT i czterech mobilnych do tej pory przeszkolono 4,5 tys. dzieci oraz tysiąc nauczycieli. „W poniedziałek zaplanowaliśmy otwarcie kolejne pracowni w Olsztynie” – powiedziała Krauzowicz.
Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, koordynowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w partnerstwie z Politechniką Łódzką oraz Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”. Wartość projektu ogółem to ponad 33 mln zł, z czego ponad 5 mln zł pochodzi z budżetu państwa.(PAP)
Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski
pdo/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.