Rośliny o zapachu coli lub cebuli w Ogrodzie Botanicznym UW w Warszawie

10.05.2023. Rozpoczął się wyjątkowy okres dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, 10 bm. w którym odwiedzający mogą podziwiać kwitnące rośliny. PAP/Leszek Szymański
10.05.2023. Rozpoczął się wyjątkowy okres dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, 10 bm. w którym odwiedzający mogą podziwiać kwitnące rośliny. PAP/Leszek Szymański

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego trwa akcja Aromatyczny Botaniczny, w ramach której można podziwiać rośliny o nietypowych zapachach. Zaskoczyć nas może na przykład bazylia o zapachu coli lub cebuli – powiedziała kuratorka działu roślin ozdobnych Ogrodu Botanicznego UW Dorota Szubierajska.

Ogród Botaniczny UW znajduje się w Alejach Ujazdowskich w Warszawie w sąsiedztwie Łazienek Królewskich. W ramach akcji Aromatyczny Botaniczny organizowane są wykłady, spacery i warsztaty, których przewodnim tematem jest komunikacja roślin za pomocą zapachu. Obecnie na terenie ogrodu można napawać się zapachem bujnie kwitnących roślin między innymi lilaków, azalii, rododendronów, lunarii czy bodziszka.

10.05.2023. Bodziszek żałobny w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, 10 bm. (ad) PAP/Leszek Szymański
10.05.2023. Bodziszek żałobny w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Leszek Szymański

"Maj w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie jest okresem wyjątkowym. Jest mnóstwo roślin, które teraz kwitną, przekwitają albo będą kwitnąć, a do tego roztaczają zapachy. Są lilaki, miesięcznice, za chwile będą kwitły jaśminowce, azalie" – powiedziała w rozmowie z PAP.PL Dorota Szubierajska, kuratorka działu roślin ozdobnych, leczniczych, użytkowych i rosarium Ogrodu Botanicznego UW.

10.05.2023. Rozpoczął się wyjątkowy okres dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, 10 bm. w którym odwiedzający mogą podziwiać kwitnące rośliny. (ad) PAP/Leszek Szymański
10.05.2023. Rozpoczął się wyjątkowy okres dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, 10 bm. w którym odwiedzający mogą podziwiać kwitnące rośliny. PAP/Leszek Szymański

Podkreśliła, że nie tylko wiosna, ale też i lato jest wielką niespodzianką zapachową. "Szykujemy rabatę zapachową, na której będą rosły nieoczywiste rośliny ozdobne, użytkowe o wyjątkowych zapachach. Będzie bazylia w ośmiu odmianach na przykład o zapachu fiołków, a także pelargonie ozdobne" - wyjaśniła.

Wkrótce do ogrodu ze szklarni roślin użytkowych zostaną przesadzone rośliny o nietypowych zapachach. "Zaskoczyć nas może bazylia o zapachu coli, czy cebuli. Niezwykłe jest też geranium, czyli pelargonie – których kwiaty nie są tak okazałe, jak popularne pelargonie balkonowe, za to liście zachwycą wonią. Te rośliny stanowią nie tylko ozdobę, ale są świetnymi dodatkami do potraw czy orzeźwiających lemoniad" – podsumowała Szubierajska.

Od 15 maja w weekendy pomiędzy godziną 13.00 a 14.00 można udać się na spacer zapachowy z edukatorami, którzy oprowadzą po tematycznych szklarniach.

 10.05.2023. Serduszka okazałe w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, 10 bm. (ad) PAP/Leszek Szymański
10.05.2023. Serduszka okazałe w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Leszek Szymański

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, to jeden z trzech najstarszych ośrodków naukowych tego typu w Polsce. Powstał w 1818 roku na terenie Ogrodów Królewskich w Łazienkach dzięki staraniom profesora botaniki Michała Szuberta, a w 1916 roku przeszedł pod zarząd Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród skupia się na działalności naukowej i edukacyjnej.(PAP)

Nauka w Polsce, Monika Rutke, Agnieszka Gorczyca

mru/ ag/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.06.2023. PAP/Marcin Bielecki

    Dwa lata po katastrofie ekologicznej w Odrze wzmożony monitoring stanu wody w rzece

  • 05.12.2023 PAP/Albert Zawada

    Na przełomie lipca i sierpnia rusza 10. sezon wykopalisk w Miedarach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera