Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW

©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW
©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW

Alternanthera bettzickiana "Kameleon" - pod taką nazwą została zarejestrowana nowa odmiana rośliny ozdobnej z kolekcji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwszy przypadek własnej odmiany w historii ogrodu.

Wyselekcjonowanie odmiany rośliny, której polska nazwa to krąglatka powabna, jest zasługą Doroty Szubierajskiej - kuratorki działu roślin ozdobnych, użytkowych, leczniczych oraz rosarium.

“Około 20 lat temu udało mi się spostrzec na jednej z naszych zielonych odmian alternanther zupełnie inny pęd. Jest to sport, czyli zupełnie odmienny wygląd liści i pędów. Powstaje on czasami z różnych powodów, nie wiadomo tak dokładnie jakich, na jednym egzemplarzu” - powiedziała Dorota Szubierajska.

Kuratorka odcięła ten pęd i go ukorzeniła. Przez kolejne lata wyhodowane w ten sposób kolejne rośliny były przez nią obserwowane. Ponieważ w procesie rozmnażania wegetatywnego zachowywały swój pokrój, kształt i kolor liści, po 3 latach badaczka nabrała pewności, że powstała nowa odmiana rośliny. Dyrektor Ogrodu Botanicznego Marcin Zych postanowił wysłać roślinę do Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych.

“24 czerwca 2024 roku otrzymaliśmy informację, że została ona uznana za nową, niepowtarzalną odmianę krąglatki powabnej” - powiedziała Szubierajska. Nadano jej imię "Kameleon", bo jej liście podczas sezonu wegetacyjnego zmieniają barwę od jasnozielonej, poprzez różową, do ciemnoczerwonej. To pierwsza własna odmiana rośliny ozdobnej Uniwersytetu Warszawskiego.

Krąglatka to roślina tropikalna, pochodząca z Ameryki Południowej. Jest używana do kwietników dywanowych, ale w naszym klimacie musi być jesienią wykopywana i przechowywana w szklarni.

“To dla nas duża radość i spory sukces, aczkolwiek wyselekcjonowanie nowej odmiany ze sportu jest dość proste, bo wystarczy mieć dobre wyczucie i obserwować. Takie rzeczy zdarzają się na roślinach bardzo często” - podkreśliła. “Teraz Uniwersytet Warszawski może się pochwalić, że ma swoją własną odmianę” - podsumowała Dorota Szubierajska.

Krąglatkę i inne rośliny będące w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW można aktualnie oglądać. W przeciwieństwie do sąsiadujących Łazienek Królewskich, które są zamknięte w związku ze zniszczeniami powstałymi podczas ostatnich wichur, placówka jest dostępna dla zwiedzających.(PAP)

Paweł Stępniewski

ps/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera