Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
12.05.2023 aktualizacja 12.05.2023

Internet może zmniejszać ryzyko demencji

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jak wynika z badania, z udziałem prawie 20 tys. osób, regularne korzystanie z internetu może nawet o połowę zmniejszać zagrożenie demencją. Dzieje się tak niezależnie od wykształcenia, płci, czy pokolenia, z którego pochodzili badania.

W czasach, gdy coraz częściej mówi się o szkodliwym, głównie nadmiernym korzystaniu z globalnej sieci, okazuje się, że regularne korzystanie z sieci może mieć także korzystne działanie.

Wskazuje na to badanie opisane właśnie na łamach „Journal of the American Geriatrics Society” (https://doi.org/10.1111/jgs.18394), w którym wzięło udział aż 18 tys. osób w wieku od 50 do 64,9 lat.

Uczestników naukowcy obserwowali średnio przez prawie 8 lat, maksymalnie przez nieco ponad 17 lat. W tym czasie ponad 4,5 proc. badanych zapadło na jakąś formę demencji.

Jak się przy tym okazało, regularne korzystanie z internetu zmniejszało zagrożenie o połowę, w porównaniu do okazyjnego korzystania z sieci.

Nie miało przy tym znaczenie wykształcenie, ani rasa, płeć czy pokolenie, z którego pochodzili ochotnicy.

„Zaangażowanie w aktywności online może pomóc w utrzymaniu rezerwy poznawczej, która z kolei rekompensuje skutki starzenia się mózgu i zmniejsza ryzyko demencji” – mówi współautorka badania, dr Virginia W. Chang z New York University. Badacze zwracają jednak uwagę, że potrzebne są dalsze dowody na potencjalne negatywne skutki nadmiernego korzystania z internetu.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023