Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
09.05.2023 aktualizacja 09.05.2023

Lubuskie/ Konferencja naukowa z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu Akcesyjnego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

„Polska w Unii Europejskiej. Rezultaty i scenariusze na przyszłość z perspektywy 20. rocznicy podpisania Traktatu Akcesyjnego” - to tytuł konferencji naukowej, która w piątek (12 maja br.) odbędzie się w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie).

Jak poinformował rzecznik prasowy Collegium Polonicum Tomasz Stefański, podczas spotkania podjęta zostanie próba oceny rezultatów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Okazją do debat będzie 20. rocznica podpisania Traktatu Akcesyjnego, co miało miejsce 16 kwietnia 2003 r. w Atenach.

„Okres jaki upłynął od tych wydarzeń jest wystarczający do ukazania korzyści oraz kosztów akcesji z punku widzenia Polski, Unii Europejskiej i Europy. Konferencja będzie zatem płaszczyzną do oceny rezultatów członkostwa Polski w UE, a także wymiany opinii, poglądów i prezentacji wyników badań również na temat współczesnych problemów w relacjach Polska-UE” – ocenił organizator konferencji, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas.

Uczestnikami wydarzenia będą naukowcy reprezentujący różne ośrodki naukowo-badawcze, politycy, działacze samorządowi, dziennikarze oraz inni zainteresowani integracją europejską. W wydarzeniu udział weźmie marszałek senatu Tomasz Grodzki, który objął konferencję honorowym patronatem – przekazał Stefański.

Wśród uczestników wydarzenia nie zabraknie obecnych i byłych polityków, którzy odegrali istotne role w procesie akcesji Polski do Unii Europejskiej, m.in. byłych premierów RP Hanny Suchockiej, Leszka Millera i Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Konferencja odbędzie się 12 maja, w godz. 10.00 - 17.00 w dużej auli Collegium Polonicum w Słubicach, które jest wspólną placówką naukowo i dydaktyczną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. (PAP)

Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024