Grecja/ Turyści będą mogli zwiedzać niektóre zabytki i wykopaliska z psami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wkrótce turyści będą mogli zwiedzać z psami ponad 120 zabytków i wykopalisk archeologicznych - zapowiedziało w czwartek ministerstwo kultury, cytowane przez AP. Dotychczas wstęp miały tam tylko psy-przewodnicy.

Na zwiedzanie z psami jednogłośnie zgodziła się Centralna Rada Archeologiczna. Zmiany w regulaminach nie obejmą jednak najbardziej znanych i najbardziej zatłoczonych zabytków, jak Akropol w Atenach czy pałac Knossos na Krecie. Zwierzęta nie będą również wpuszczane na tereny starożytnych teatrów, świątyń, grobów oraz budynków z mozaikami na podłogach.

Po tych zmianach zasady panujące w Grecji "zbliżą się do przepisów regulujących dostęp do zabytków w innych państwach europejskich" - napisała w oświadczeniu dla prasy minister kultury Lina Mendoni. Minister nie poinformowała o dacie wprowadzenia zmian.

Wstęp dla zwierząt będzie obwarowany dodatkowymi ograniczeniami: będą musiały być trzymane na krótkiej smyczy, a większe psy będą musiały nosić kaganiec. Właściciele przy wejściu mogą być pytani o książeczkę zdrowia i będą musieli sprzątać po pupilach.

Przy wejściach mają też być zainstalowane klatki, w których właściciel będzie mógł zostawić zwierzaka.

Turystyka - przypomina agencja - jest jedną z najważniejszych greckich branż, generując każdego roku miliardy euro przychodów. (PAP)

os/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera