Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
25.04.2023 aktualizacja 25.04.2023

Prof. Andrzej Strójwąs doktorem honoris causa PW

Źródło: pw.edu.pl Źródło: pw.edu.pl

Prof. Andrzej Strójwąs, wybitny specjalista w dziedzinie mikroelektroniki, otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej - poinformowała uczelnia.

Profesor, związany na stałe z Carnegie Mellon University w Pittsburghu (USA), jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie statystycznych metod projektowania, kontroli oraz diagnostyki procesu produkcji układów scalonych VLSI/ULSI.

"Pan Profesor zajmuje się mikroelektroniką, konstrukcją układów scalonych o wysokim stopniu integracji, a zdajemy sobie sprawę, że elektronika otacza nas wszędzie. Układy scalone znajdziemy praktycznie w każdym urządzeniu, poczynając od nowoczesnych żelazek, po samochody, komputery, telefony" – powiedział w trakcie uroczystości rektor PW, prof. Krzysztof Zaremba.

"Bardzo ważne jest tworzenie metod konstrukcji układów scalonych i Pan Profesor jest właśnie twórcą przełomowych metod projektowania, kontroli, wyszukiwania defektów w takich układach. Metody, które zaproponował prof. Strójwąs są używane praktycznie we wszystkich światowych firmach, które zajmują się mikroelektroniką. Mogę powiedzieć, że wszyscy korzystamy z osiągnięć Pana Profesora" – podkreślił rektor uczelni cytowany w komunikacie.

Rektor przypomniał, że godność doktora honoris causa uczelnia nadaje postaciom, które nie tylko mają wybitne osiągnięcia naukowe i są w jakiś sposób związane z Politechniką Warszawską, ale także są osobami, które "używając swojej wiedzy i używając techniki, zmieniły świat".

Prof. Andrzej Strójwąs ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej (obecnie Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych). Rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Technologii Elektronowej PW. W 1979 r. został zaproszony do Carnegie Mellon University na dokończenie studiów doktoranckich. Pod koniec 1981 r. ogłoszono w Polsce stan wojenny, co zdeterminowało pozostanie prof. Strójwąsa w USA. Tam obronił pracę doktorską i na stałe związał się z uczelnią w Pittsburghu - opisuje uczelnia.

Przez ponad 40 lat pobytu w USA prof. Andrzej Strójwąs utrzymywał ciągły kontakt z Politechniką Warszawską. Wspierał współpracę z uczelnią zarówno poprzez swoją aktywność na PW, jak i poprzez otwarcie Carnegie Mellon University dla polskich profesorów i doktorantów. W grupie naukowców, którzy realizowali tam swoje programy badawcze i uczestniczyli w nauczaniu, był prof. Jan Szmidt - obecny dyrektor Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW, który wygłosił laudację na cześć nowego doktora honorowego PW.

"Efektem 40-letniej pracy dydaktycznej i badawczej prof. Strójwąsa w Carnegie Mellon University jest wypromowanie 47 doktorów, współpromowanie ponad 50 oraz wypromowanie ponad 100 prac magisterskich. Dorobek publikacyjny to 3 książki, 10 rozdziałów w książkach, około 100 w pełni recenzowanych artykułów oraz prawie 400 artykułów na najważniejszych konferencjach naukowych" – wyliczał prof. Szmidt cytowany w komunikacie.

Jak przypomniał, prof. Strójwąs jest współautorem, wraz ze swoimi współpracownikami z założonej w 1991 r. firmy PDF Solutions, ponad 100 przyznanych patentów i zgłoszonych wniosków patentowych, mających kluczowy wpływ na rozwój przemysłu produkcji układów scalonych.

"Jest prostolinijnym, niezwykle kontaktowym i życzliwym człowiekiem" – dodał prof. Szmidt, który z prof. Strójwąsem i jego rodziną przyjaźni się od ponad 50 lat.

Prof. Strójwąs uznał w trakcie uroczystości, że otrzymanie tytułu doktora honoris causa to jego "największy sukces w karierze naukowej". "Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim swoim profesorom. Wykształcenie, które tutaj otrzymałem, pozwoliło mi na szybki start w Stanach i procentowało w całej mojej karierze naukowej" – podkreślił prof. Strójwąs.

Naukowiec wygłosił wykład o roli najnowszych technologii układów ULSI w dobie sztucznej inteligencji i "Internetu rzeczy" (ang. internet of things, IoT - koncepcja, wedle której określone przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane).

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024