Politechnika Śląska uruchomiła w piątek w swoim katowickim kampusie Centrum Aktywności Studenckiej (CAS). To hala z nowoczesnym sprzętem i aparaturą, które umożliwiają studentom prowadzenie własnych projektów inżynierskich – przekazała uczelnia.
Jak wynika z informacji Politechniki Śląskiej, Centrum Aktywności Studenckiej to nowoczesna przestrzeń warsztatowo-technologiczno-laboratoryjna dla studentów, którzy realizują swoje projekty w ramach studenckich kół naukowych i tzw. projektów PBL (Project Based Learning - Nauczanie Przez Projekty).
To, obok działającej już od 2021 r. Przestrzeni Innowacji i Kreatywności, następna strefa w katowickim kampusie uczelni, w której studenci mogą spełniać się twórczo i pracować nad autorskimi pomysłami inżynierskimi, realizowanymi także poza zajęciami.
W CAS znajdują się m.in. wypalarka plazmowa sterowana numerycznie, tokarka i elektrodrążarka CNC, system do skanowania i drukowania 3D, zestaw pieców do obróbki cieplej, topienia i odlewania nawet do temperatury 2,2 tys. stopni Celsjusza. Do dyspozycji studentów znajduje się pełny zestaw elektronarzędzi, pras, komora do malowania i piaskowania. Koszt wyposażenia wyniósł 0,5 mln zł.
Utworzenie Centrum Aktywności Studenckiej wpisuje się w strategię rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-26 oraz program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
„Obecnie musimy rozwijać te umiejętności naszych studentów, które są postrzegane jako kompetencje przyszłości, czyli kreatywność, działanie w złożonych środowiskach, także międzykulturowych. Te cechy powinien mieć przyszły absolwent wyższej szkoły technicznej – kreator rozwoju technologicznego, a tym samym postępu cywilizacyjnego” - ocenił cytowany rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.
„Centra aktywności studenckiej powstają we wszystkich kampusach Politechniki Śląskiej. W tej chwili jesteśmy w trakcie tworzenia dużego centrum w Gliwicach, a następnie będziemy uruchamiać centrum w Zabrzu, tak, aby wszyscy studenci naszej uczelni mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań, realizacji projektów i spełniania marzeń” – zapowiedział prof. Mężyk.
Centrum Aktywności Studenckiej ma być także miejscem, do współpracy i prezentacji osiągnięć podczas pokazów, konferencji i szkoleń. Jak zaznaczył prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz, taka przestrzeń sprzyja wysokiej jakości kształcenia na studiach oraz w szkole doktorskiej.
„To kształcenie oparte na badaniach naukowych i innowacjach, przy współpracy z najlepszymi jednostkami naukowymi, edukacyjnymi oraz partnerami przemysłowymi oraz poprzez wprowadzanie i upowszechnianie nowoczesnych metod i form kształcenia, w szczególności kształcenia zorientowanego projektowo i problemowo (PBL)” – wskazał prof. Wojciech Szkliniarz.
Uczelnia wyjaśnia, że w ramach projektów PBL studenci w grupach międzynarodowych, międzywydziałowych oraz współpracując z uczniami liceów i techników zdobywają wiedzę, kompetencje i umiejętności, zdolność do podejmowania decyzji, uczą się realizacji celów poprzez pracę w zespole i nawiązują kontakty, a także zdobywają doświadczanie we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ skr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.