Uczelnie i instytucje

Lublin/ Dodatkowe 7,5 mln zł na przebudowę Biblioteki Głównej UMCS

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wiceministrowie finansów Artur Soboń i Sebastian Skuza ogłosili we wtorek przekazanie 7,5 mln zł w skarbowych papierach wartościowych na przebudowę Biblioteki Głównej UMCS w Lublinie. Rozpoczęcie inwestycji władze uczelni planują w lecie a prace mają potrwać dwa lata.

Wiceminister Soboń podczas briefingu prasowego w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powiedział, że decyzja o przyznaniu środków na przebudowę gmachu "domyka etap montażu finansowego całego projektu".

"Decyzja pana premiera o tym, aby skierować 7,5 mln zł w postaci skarbowych papierów wartościowych na współfinansowanie tego projektu oznacza, że w tym miejscu będziemy mieli nie tylko unikatowy – jeśli chodzi o zasoby – ale także supernowoczesny, funkcjonalny obiekt, z którego uniwersytet będzie dumny, który będzie służył wszystkim studentom, pracownikom naukowych oraz tym wszystkim, którzy korzystają z zasobów bibliotecznych" – powiedział Soboń.

Jak podał, Biblioteka Główna UMCS jest największą biblioteką w Lublinie, ma charakter naukowy i publiczny, jest symbolem powojennego modernizmu i częścią architektonicznej tożsamości Lublina.

Wiceminister Soboń wyraził przekonanie, że przedsięwzięcie dobrze wpisze w potrzeby uniwersytetu i całego akademickiego Lublina. "Wspieranie potrzeb akademickiego Lublina, budowa tożsamości, infrastruktury, potencjału lubelskich uczelni jest czymś, co jest także dla nas – dla lokalnych polityków – zobowiązaniem" – stwierdził.

Uczestniczący w briefingu wiceminister finansów Sebastian Skuza podał, że w decyzji premiera o przyznaniu środków przejawia się "dbałość o inwestycje, rozwój nauki i zasadę zrównoważonego rozwoju". Jak dodał, środowisko akademickie bardzo dobrze przyjęło rozwiązanie w obszarze dokapitalizowania uczelni skarbowymi papierami wartościowymi.

Stwierdził, że UMCS "rozwija się znakomicie". Społeczności akademickiej pogratulował "wspaniałych wyników ewaluacji". "Za wynikami ewaluacji idą również dodatkowe środki finansowe – 7,5 mln zł w obligacjach od pana premiera na inwestycje w ten budynek" – powiedział. "Po pewnym czasie obligacje są wykupowane, ale uczelnia mając to jako kapitał własny może już śmiało planować inwestycje" – dodał.

Kanclerz UMCS Grażyna Elżbieta Fiok poinformowała, że dofinansowanie pozwala uczelni rozpocząć przetarg na wykonawcę inwestycji.

"W kwietniu zamierzamy uruchomić procedurę przetargową, która wyłoni wykonawcę naszego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że latem tego roku rozpoczniemy już prace dotyczące modernizacji, remontu biblioteki. Prace potrwają dwa lata" - zakomunikowała.

Wyzwanie – stwierdziła kanclerz – stanowi przeprowadzenie inwestycji bez zamykania biblioteki, żeby studenci i pracownicy naukowi mogli bez przeszkód korzystać z księgozbioru.

Kanclerz podała, że uczelnia współpracuje z konserwatorem zabytków, żeby biblioteka zachowała elementy charakterystyczne dla architektury modernistycznej.

"Jest to jeden z większych – jeśli nie największych w mieście i w województwie lubelskim – obiekt biblioteczny mający w swych zasobach ponad 1,8 mln woluminów, z czego 280 tys. to zasoby unikalne" – podkreślił rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

Uczelnia podała w komunikacie, że inwestycja zakłada unowocześnienie i dostosowanie infrastruktury bibliotecznej do współczesnych standardów dotyczących m.in. dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Przewidziano także nową aranżację przestrzeni na spotkania autorskie, do pracy indywidualnej i grupowej, instalację książkomatu umożliwiającego czytelnikom wypożyczanie i zwrot książek o każdej porze.

Informując o zaplanowanym poszerzeniu i udoskonaleniu procesu cyfryzacji i digitalizacji swoich zasobów uczelnia zapowiedziała m.in. zwiększenie liczby publikacji dostępnych w formie cyfrowej i wykonanie nowej infrastruktury teleinformatycznej.

Jak poinformował UMCS na swojej stronie internetowej, tworzenie biblioteki rozpoczęto wkrótce po powołaniu uczelni w październiku 1944 r. Od 1968 r. biblioteka mieści się w gmachu przy ul. Radziszewskiego 11. Od momentu powstania budynku nie prowadzono w nim większych prac remontowych. Natomiast fasada została odnowiona w latach 2017-2018 dzięki finansowaniu NFOŚiGW. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 4 mln zł.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera