Nauka dla Społeczeństwa

24.02.2024
PL EN
01.04.2023 aktualizacja 01.04.2023

Gdańsk/ Zaprezentowano wystawę z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Archiwum Państwowe zaprezentowało w Gdańsku plenerową wystawę „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata”, przygotowaną z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Otwarcie wystawy „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata” odbyło się na Targu Węglowym przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku.

Ekspozycję przedstawiającą życie i osiągnięcia genialnego astronoma ilustruje blisko 100 dokumentów: dawnych ksiąg, listów, rycin oraz fotografii i druków okolicznościowych Mikołaja Kopernika pochodzących ze zbiorów ponad 30 Archiwów Państwowych z całej Polski.

„Nasza wystawa ma wielki walor poznawczy. Pokazuje Mikołaja Kopernika nie tylko monumentalnego, którego znamy z pomników, ale również bardziej bliskiego nam. Przede wszystkim wielkiego tytana pracy: administratora, lekarza, ekonomistę, a przede wszystkim astronoma” – powiedział PAP dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku Piotr Wierzbicki.

Dodał, że prezentowana w Gdańsku ekspozycja miała swój wernisaż w lutym podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. „Po kilku tygodniach trafiła ona do Malborka, a w tej chwili prezentujemy ją w Gdańsku. Później trafi ona do ponad dwudziestu miast w Polsce” – wskazał.

Kustosz wystawy Marcin Kurr podkreślił, że na wystawie prezentowane są też zbiory Archiwum Państwowego w Gdańsku. „W naszym archiwum znajdują się m.in. dwa odręcznie pisane listy, w których Mikołaj Kopernik jako kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku, upoważniał dwóch fromborskich mieszczan do odbioru zboża z gdańskiego portu, jak i +Traktat o monecie+, który Mikołaj Kopernik wygłosił w obecności posłów króla Zygmunta Starego na zjeździe Stanów Prus Królewskich w 1522 roku” – wyjaśnił.

Wystawa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata” będzie prezentowana w Gdańsku do 19 kwietnia. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024