Zmarł dr Jerzy Rzedowski Rotter - botanik zasłużony dla badań flory Meksyku

Jeden z gatunków upamiętniających Jerzego Rzedowskiego – Dioon rzedowskii, fot. andy_king50 CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47706692
Jeden z gatunków upamiętniających Jerzego Rzedowskiego – Dioon rzedowskii, fot. andy_king50 CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47706692

Zmarł dr Jerzy Rzedowski Rotter - urodzony w Polsce botanik, który poświęcił życie badaniu flory Meksyku. Stworzył tem podwaliny klasyfikacji roślinności i jest uznawany za jednego z czołowych botaników w historii kraju.

"Jest to postać praktycznie nieznana u nas, a która - wraz z żoną - właściwie stworzyła podwaliny badań roślinności (zbiorowisk roślinnych) Meksyku" - podkreślił dr Tomasz Suchan z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN, który przekazał serwisowi Nauka w Polsce informację o śmierci naukowca.

Zmarły w końcu marca dr Rzedowski (ur. 1926 r.), Polak z urodzenia i obywatel Meksyku, poświęcił życie badaniu flory Meksyku. Był jednym z czołowych botaników w historii Meksyku i stworzył podwaliny klasyfikacji roślinności tego kraju - przypomniał dr Suchan w informacji przesłanej Nauce w Polsce. Opisał około 190 gatunków nowych dla nauki i zebrał ponad 50 000 okazów zielnikowych. Był również autorem około 220 prac naukowych, z których wiele przygotował wraz ze swoją żoną, dr Gracielą Calderón de Rzedowski, która zmarła w 2022 roku.

Otrzymał ponad 45 krajowych i międzynarodowych wyróżnień, między innymi Asa Grey Award (1995) i Millennium Botanical Award (1999). Został wyróżniony tytułem „Botanika Tysiąclecia” na XVI Międzynarodowym Kongresie Botanicznym.

Profesor nigdy nie przestał prowadzić badań roślin i roślinności - przypomniał dr Suchan. Nawet niedawno przedstawił publikację na temat nowego gatunku, Eupatoriastrum pubiflorum Rzed., z Querétaro oraz inne prace dotyczące flory meksykańskiej.

Więcej informacji na temat dr. Jerzego Rzedowskiego Rotter w języku hiszpańskim - np. TU. Wspólna praca dr. Gracieli Calderón i dr. Jerzego Rzedowskiego Rotter pt. Flora fanerogámica del Valle de México dostępna jest TU

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Dr hab. Sebastian Glatt. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (archiwum FNP).

    Dr hab. Sebastian Glatt - laureatem Nagrody FNP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera