Teleskop, który przez wiele lat służył obserwacji nieba studentom i naukowcom z Uniwersytetu w Białymstoku - został przekazany przez uczelnię na rzecz miejscowego VII Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła ma własne obserwatorium, a teleskop ma być uruchomiony do końca miesiąca.
W czwartek władze uczelni, szkoły i Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii podpisały umowę na przekazanie teleskopu medea lx 200 na rzecz liceum.
Jak przypomina uczelnia, teleskop został zakupiony ponad 20 lat temu i wzbogacił wyposażenie pierwszego obserwatorium astronomicznego uczelni, które mieściło się na dachu akademika w centrum miasta. Wraz z przenosinami uczelni do kampusu i budową nowego obserwatorium, w którym znalazł się nowocześniejszy sprzęt, była możliwość przekazania teleskopu.
"Cieszę się i mam nadzieję, że robimy całkiem dobry uczynek w stronę tego, żeby astronomia się rozwijała i żeby uniwersytet miał swój wkład w kształcenie młodzieży" - mówił przed podpisaniem umowy rektor UwB prof. Robert Ciborowski.
Podkreślał, że to bardzo ważne wydarzenie. Zaznaczył, że teleskop był bardzo związany z uczelnią; z pierwszego obserwatorium miał był przeniesiony do nowego, ale - jak mówił rektor - "szczęśliwym zbiegiem okoliczności udało nam się znaleźć inny i ten możemy udostępnić".
"Jeśli możemy lepiej propagować osiągnięcia naszego wydziału fizyki, a szczególnie astronomii, a jeśli ma się to odbywać szczególnie w kierunku młodzieży, czyli potencjalnych naszych studentów, którzy być może pojawią się na uniwersytecie w przyszłości - to jest szczególnie istotne" - mówił Ciborowski.
Obecny na konferencji inicjator utworzenia obserwatorium na uczelni, a także przekazania teleskopu szkole Andrzej Branicki z wydziału fizyki UwB mówił, że teleskop znacznie wzbogacił ówczesne możliwości obserwacyjne. Wymienił, że dzięki temu sprzętowi było można m.in. badać zmienność gwiazd, wyznaczać ich gęstość, wyznaczać odległości np. do Księżyca, Wenus czy Jowisza. Jednak - jak zauważył - w związku z przenosinami obserwatorium do nowej lokalizacji teleskop okazał się za mały i za ciężki, bo w nowym obserwatorium potrzebny był sprzęt mobilny, a także większy, by móc zająć się spektroskopią. Dlatego - jak mówił - było ważne, by przekazać ten sprzęt w miejsce, które będzie z niego szeroko korzystać.
Teleskop ma lustro główne o średnicy 30 cm. Jego system optyczny umożliwia obserwację i fotografowanie względnie dużych fragmentów nieba; można nim sterować ręcznie lub za pomocą komputera. Teleskop trafi do przyszkolnego obserwatorium astronomicznego w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, które powstało w ramach projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego miasta.
Dyrektor VII LO w Białymstoku dr Jerzy Nowik powiedział, że to jedna z niewielu takich inicjatyw w kraju, a jednocześnie ważne wydarzenie w życiu miasta, bo ten sprzęt będzie służył społeczności Białegostoku. "Edukacja, astrofizyka i wszystko co jest z tym związane poprzez VII Liceum ma 'eksplodować' na młodzież, która się tym zainteresuje" - mówił. Dodał, że w ten sposób szkoła "poszerza możliwości, rozwija pasje i edukuje".
Wsparcie merytoryczne w zakresie montażu i obsługi urządzenia zapewni szkole Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, z którym od lat współpracuje wydział fizyki UwB. Prezes białostockiego oddziału tego towarzystwa Wojciech Burzyński mówił, że to przedsięwzięcie jest ewenementem w skali kraju. "Dzięki otwartości każdej ze stron, głównie przychylności uniwersytetu, mamy coś takiego jak ścisła współpraca zawodowców z amatorami" - mówił. Dodał, że doposażenie przyszkolnego obserwatorium wpłynie na jego możliwości, a także rozwój młodzieży.
Jak podaje uczelnia, zgodnie z umową teleskop ma być uruchomiony do końca marca.(PAP)
Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska
swi/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.