Nagrody i wyróżnienia

Uczeń z krakowskiego liceum zwycięzcą 66. Olimpiady Astronomicznej

fot. Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie
fot. Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie

Uczeń z krakowskiego liceum został zwycięzcą 66. Olimpiady Astronomicznej, która zakończyła się w niedawno zmodernizowanym Planetarium Śląskim w Chorzowie. Jest to najbardziej prestiżowy polski konkurs astronomiczny dla młodzieży.

Od 9 do 12 marca trwały finałowe zawody 66. Olimpiady Astronomicznej. Rywalizowało w nich 20 uczniów, wyłonionych we wcześniejszych etapach konkursu. Rozwiązywali zadania teoretyczne, z analizy danych, a także zadania przeprowadzane pod sztucznym niebem planetarium.

Najlepszy okazał się Maksymilian Wdowiarz-Bilski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Miejsce II zajął Krzysztof Król (XIII Liceum Ogólnokształcące, Szczecin), a miejsce III – Piotr Jędrzejczyk (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Kraków).

W Olimpiadzie Astronomicznej startują uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs organizowany jest od 1957 roku, w tym roku odbyła się już jego 66 edycja.

Pierwszych pięciu laureatów będzie reprezentować Polskę podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w województwie śląskim w dniach 10-20 sierpnia. Już po raz drugi drużyny z całego świata będą gościły w Polsce, w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Olimpiada Astronomiczna jest interdyscyplinarna - łączący i rozszerza treści podstaw programowych z fizyki oraz podstaw programowych geografii w zakresie elementów astronomii. Organizowana jest zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym w sprawie sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Finansowana jest z dotacji od Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Organizatorem 66. Olimpiady Astronomicznej było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Z kolei patronami byli Ministerstwo Edukacji i Nauki, Województwo Śląskie oraz instytucje i organizacje astronomiczne i naukowe: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Zielonogórski, Fundacja Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika, Urania – Postępy Astronomii.

Nauka w Polsce

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera