Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2023
PL EN
09.03.2023 aktualizacja 09.03.2023

Sejm/ Komisja rozpatrzyła poprawki do projektów ustaw ws. powołania Uniwersytetu Kaliskiego i Akademii Piotrkowskiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Sejmowa komisja edukacji nauki i młodzieży rozpatrzyła w czwartek poprawki zgłoszone do projektów ustaw zakładających utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego i Akademii Piotrkowskiej.

W czwartek sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży rozpatrywała poprawkę klubu KO do projektu ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej.

„Popierając całą ustawę, uważamy, że musimy postępować lojalnie wobec studentów, którzy już rozpoczęli studia w Filii, którą przekształcamy w Akademię. Powinniśmy pozostawić studentom prawo wyboru, czy na dyplomie będą mieli napisane, czy ukończyli Akademię Piotrkowską, czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego. W trosce o interes młodych ludzi, a dla nich tworzymy tę Akademię, proszę o poparcie tej poprawki” - powiedział poseł KO Cezary Grabarczyk.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek powiedział, że przyjęcie takiej poprawki wiązałoby się z koniecznością "przerobieniem całego projektu ustawy". „Studenci z dniem powołania Akademii stają się jej studentami. Naszą koncepcją jest budowanie pełnej tożsamości odrębnej jednostki. Studenci cały czas posiadają wybór, czy chcą kontynuować naukę w macierzystym uniwersytecie (UJK). Żeby nie zaburzyć struktury procedowanego projektu, opinia jest negatywna” – mówił Murdzek.

Na podobny problem zwracali uwagę przedstawiciele sejmowego biura legislacyjnego, wskazując, że przepis zaproponowany w poprawce „byłby trudny do zastosowania”.

Poseł wnioskodawca Antoni Macierewicz zwracał uwagę, że w tej sprawie jest ustalenie między oboma instytucjami - Filią, mającą być Akademią oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Wskazywał, że studenci zdający egzaminy w czerwcu i we wrześniu otrzymają dyplomy UJK. „Pozostali (studenci) mogą podjąć decyzję, czy chcą kontynuować swoje studia w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, czy w Akademii Piotrkowskiej. Ta kwestia jest rozwiązana” – mówił.

W czasie głosowania poprawka została odrzucona.

Akademia Piotrkowska ma powstać na bazie działającej w tym mieście Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Filia kieleckiej uczelni funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Obecnie w Piotrkowie studia są prowadzone na 11 kierunkach m.in. administracji, zarządzaniu, logistyce, historii, filologii angielskiej i pielęgniarstwie.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisja procedowała również poprawki zgłoszone przez klub PiS do projektu ustawy zakładającego utworzeniu w Kaliszu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, który ma powstać na bazie Akademii Kaliskiej.

Poprawki zakładały jednak wprowadzenie z dniem 1 czerwca zmian w nazwach uczelni w innych częściach kraju m.in. Częstochowie, Słupsku i Łomży. „Naszym zdaniem jest to dosyć kuriozalne. Należałoby wystąpić z szybką, nową inicjatywą ustawodawczą i zbiorczo zmienić nazwy tych kilku uczelni” – powiedziała przedstawicielka biura legislacyjnego.

Obie poprawki zostały przyjęte przez komisję. (PAP)

wdz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023