Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2023
PL EN
08.03.2023 aktualizacja 08.03.2023

Sejm/ Projekt ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej wraca do komisji edukacji

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Projekt ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej został w środę skierowany do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Podczas drugiego czytania zgłoszono poprawkę dotyczącą możliwości złożenia oświadczenia przez studentów w kwestii legitymowania się dyplomem uczelni, w której rozpoczynali studia.

W środę w Sejmie przedstawiono sprawozdanie Komisji, Edukacji i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej. Projekt przewiduje utworzenie 1 czerwca 2023 r. nowej uczelni publicznej – Akademii Piotrkowskiej z Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Piotrkowie Trybunalskim.

"Akademia wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki uniwersytetu w zakresie dotyczącym filii" – zaznaczył poseł sprawozdawca Dariusz Klimczak (PSL). "Ta autonomia, która dzisiaj powoli staje się faktem" – dodał.

7 marca br. przeprowadzono pierwsze czytanie tego projektu. W projekcie wskazano, że pozytywną opinię w sprawie utworzenia Akademii na bazie funkcjonującej Filii wyrażono w uchwale Rady Uczelni Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z 25 maja 2022 r. i w uchwale senatu uczelni z 26 maja 2022 r.

Projektowane przepisy przewidują przejście do Akademii pracowników (którzy jako miejsce wykonywania pracy mają wskazaną Filię), studentów, uczestników kształcenia podyplomowego i w innych formach (kształcących się w Filii).

W projekcie ustawy przewidziano możliwość pokrycia z budżetu państwa wskazanej pisemnie przez rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego kwoty rekompensaty, ok. 40 mln zł w związku z przekazaniem Akademii majątku UJK.

"Waga tej ustawy dla Piotrkowa Trybunalskiego, ale także dla całej Polski ma olbrzymie znaczenie. Jest realizacją głównej zasady PiS, tj. przywracania zrównoważenia wsparcia prowincji w stosunku do tych miast centralnych, które były przedtem absolutnie wyłącznie uprzywilejowane" – mówił poseł, wiceprezes PiS Antonii Macierewicz. Przekazał, że klub Prawo i Sprawiedliwość poprze projekt ustawy.

"Ustawa o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej zasługuje na poparcie. Piotrków to duże miasto w środkowej Polsce, miasto z bogatą historią (...), a także miasto, które w tej chwili potrzebuje pomocy i wsparcia, jak większość polskich miast, (...) dlatego tworząc samodzielny ośrodek akademicki w Piotrkowie Trybunalskim możemy powstrzymać tę niekorzystną tendencję, że młodzi ludzie wyjeżdżają na studia do wielkich aglomeracji, a potem już nie wracają do miejsc, gdzie są ich korzenie" – przekazał Cezary Grabarczyk (KO).

Poseł Grabarczyk złożył poprawkę dotyczącą tego, że nie wiadomo, czy studenci, którzy już rozpoczęli studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, ukończą te studia z dyplomem uniwersyteckim, czy też z akademickim. Poseł zwrócił uwagę, że studenci powinni otrzymać prawo do złożenia oświadczenia w kwestii tego, czy chcą legitymować się dyplomem uczelni, w której rozpoczynali studia. Dodał, że klub Koalicji Obywatelskiej poprze projekt ustawy.

"Posłanki i posłowie wyrażają wole nadania autonomii uczelni w Piotrkowie. Cieszę się, że w tej ważnej sprawie jest zgoda ponad podziałami politycznymi" – wskazała poseł Anita Sowińska (Lewica). Przekazała, że klub Lewica popiera projekt.

Poseł sprawozdawca Dariusz Klimczak również przekazał, że klub Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnica Ludowego popiera projekt ustawy. "Argumentów jest bardzo wiele, podzielamy wszystkie te argumenty, które przedstawiły władze filii, podzielamy argumenty samorządowców, przedsiębiorców, a także stanowisko oświaty" – dodał.

"Dlaczego my się tym mamy zajmować, tu w tym miejscu. Dlaczego Warszawa ma decydować o tym, jakie wyższe uczelnie ewentualnie powstaną w Piotrkowie" – powiedział Grzegorz Braun (Konfederacja). Poinformował, że właśnie dlatego Konfederacja wstrzyma się od głosu w tej sprawie.

Poseł Michał Gramatyka przekazał, że klub Polska 2050 poprze projekt. "Wszyscy piotrkowianie na pewno wyciągną z tego korzyść" – podsumował.

W związku ze złożoną poprawką projekt ustawy trafił ponownie do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023