Lublin/ Od czwartku wystawa stuletnich akwarel przedstawiających rośliny kwiatowe

Rys. Konstanty Prószyński, zbiory Instytutu Nauk Biologicznych UMCS
Rys. Konstanty Prószyński, zbiory Instytutu Nauk Biologicznych UMCS

Akwarele przedstawiające rośliny kwiatowe, wykonane ok. 100 lat temu przez botanika Konstantego Prószyńskiego, będzie można oglądać od czwartku w Galerii Gardzienice w Lublinie. Kolekcja grafik Prószyńskiego jest częścią zielnika lubelskiego Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Jak poinformowała Katarzyna Skałecka z biura prasowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na wystawie prezentowane będą wykonane w okresie międzywojennym akwarele przedstawiające rośliny kwiatowe. Ich autorem jest Konstanty Prószyński, który był nauczycielem, botanikiem i mykologiem, badaczem flory krajowej oraz inspektorem Ogrodu Botanicznego w Wilnie w latach 1919-36.

„Dokumentacja ikonograficzna, oprócz wartości stricte naukowej, posiada również ogromny walor artystyczny. Konstanty Prószyński był dydaktykiem oraz kolekcjonerem, ale także doskonałym rysownikiem o ponadprzeciętnych zdolnościach plastycznych” – przypomniała Skałecka.

Prószyński
Rys. Konstanty Prószyński, zbiory Instytutu Nauk Biologicznych UMCS

Dodała, że interesowała go głównie flora Wileńszczyzny, rysował wszystkie spotykane gatunki roślin – dziko rosnące i hodowane, rzadkie i pospolite, zielne i drzewiaste. „Były one malowane z ogromną starannością oraz dbałością o szczegóły, pozwalające na odróżnienie od siebie poszczególnych gatunków” – wyjaśniła.

Dla Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie Konstanty Prószyński namalował ok. 600 barwnych tablic dydaktycznych. Wykonał własnoręcznie atlas grzybów oraz atlas roślin kwiatowych rysowanych z natury, składający się z kilkuset tablic akwarelowych.

Kolekcją grafik zaopiekował się prof. Piotr Wiśniewski z Katedry Botaniki Ogólnej UMCS, który wracając do Polski po zakończeniu II wojny światowej przywiózł ze sobą ok. 300 tablic, które złożył w tworzącym się wówczas zielniku UMCS.

Przy wszystkich roślinach podano łacińską nazwę gatunkową oraz miejsce występowania, zaś przy części odnotowano również nazwy synonimiczne. Każda tablica posiada swój numer identyfikacyjny oraz opatrzona jest pieczęcią.

Rys. Konstanty Prószyński, zbiory Instytutu Nauk Biologicznych UMCS
Rys. Konstanty Prószyński, zbiory Instytutu Nauk Biologicznych UMCS

„Tablice roślin autorstwa K. Prószyńskiego, pomimo upływu czasu - ok. 100 lat - zachowane są w bardzo dobrym stanie. Jest to jedna z najbardziej cennych, a jednocześnie urokliwych kolekcji ikonograficznych będących częścią zielnika UMCS” – oceniła Skałecka.

Zielnik Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS powstał wraz z powołaniem uczelni w 1944 roku. Cały zbiór wchodzący w skład zielnika liczy obecnie niemalże 400 tys. arkuszy, w tym ok. 200 tys. dotyczących roślin oraz ponad 180 tys. dotyczących grzybów i porostów.

Rys. Konstanty Prószyński, zbiory Instytutu Nauk Biologicznych UMCS
Rys. Konstanty Prószyński, zbiory Instytutu Nauk Biologicznych UMCS

Zielnik lubelski jest jednym z pięciu największych w Polsce. W 2017 roku cały zbiór został poddany specjalnej renowacji i zabezpieczeniu. Wszystkie zeskanowane obrazy tej kolekcji można obejrzeć na stronie internetowej Biblioteki Głównej UMCS.

Wystawę akwareli pt. „Wartość, która nie przemija – flora w pastelowych grafikach Konstantego Prószyńskiego” będzie można oglądać od 23 lutego do 26 marca. w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera