Uczelnie i instytucje

Kobiety stanowią 45 proc. personelu badawczego w sektorze nauki w Polsce

Adobe Stock
Adobe Stock

Wśród wszystkich osób prowadzących działalność badawczo-rozwojową w instytucjach naukowych kobiety stanowiły 45 proc. - informuje Ośrodek Przetwarzania Informacji w raporcie "Nauka w Polsce 2022".

Zgodnie z raportem, przygotowanym na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki, największy odsetek kobiet pracował w dziedzinie nauk medycznych oraz rolniczych (po 58 proc.). Badaczki stanowiły też nieco ponad 50 proc. personelu w naukach humanistycznych oraz społecznych.

Największa dysproporcja między płciami wystąpiła w przypadku nauk teologicznych (tylko 9 proc. kobiet) oraz inżynieryjno-technicznych (28 proc. kobiet).

Na kolejnych etapach kariery naukowej maleje liczba i udział kobiet wśród pracowników B+R. Najbardziej wyrównane proporcje płci występowały wśród osób ze stopniem magistra/ magistra inżyniera oraz doktora (odpowiednio 49 proc. i 51 proc. kobiet). W grupie doktorów habilitowanych udział kobiet wyniósł już tylko 42 proc. Natomiast wśród osób z tytułem profesora kobiety stanowiły zaledwie 27 proc.

Raport, opracowany przez zespół ekspertów Ośrodka Przetwarzania Informacji-Państwowego Instytutu Badawczego, przedstawia najważniejsze elementy charakterystyki nauki w Polsce do 2021 roku, a tam gdzie to było możliwe, zaprezentowano również statystyki z 2022 r. Publikacja jest dostępna na portalu RAD-on. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera