USA/17-letni Polak przyjęty na prestiżowy amerykański Uniwersytet Yale; uczelnia należy do Ivy League

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dawid Kopik z Gola pod Lesznem rozpocznie studia na Uniwersytecie Yale należącym do prestiżowej Ivy League zrzeszającej osiem prywatnych uczelni na Wschodnim Wybrzeżu. Od lat zaliczany jest w rankingach do kilku z najlepszych wyższych szkół w Ameryce, a zarazem na świecie.

Jak zauważyła w rozmowie z PAP prof. Krystyna Iłłakowicz z Yale od jakiegoś czasu przyjmowane są tam co roku przeważnie dwie osoby z Polski. Pochodzą z Warszawy, Gdańska, a czasem małych miejscowości.

„Znam bardzo wiele osób z Polskiego Klubu, bo uczestniczą w moich zajęciach. Moim zdaniem Polacy bardzo dobrze sobie radzą, są zwykle bardzo dobrymi studentami, są bardzo inteligentni i kreatywni. Do mnie przychodzą na zajęcia z polskiego filmu, czy z teatru” – podkreśla Iłłakowicz.

Wymienia m.in. studentkę polskiego pochodzenia z Genewy Aurelię Dochnal, która świetnie mówi po polsku, jest autorką nowego przekładu i reżyserowała „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza. Spektakl uznaje za fantastyczny, którego nie powstydziłby się profesjonalny teatr, chociaż nie studiowała nawet teatru.

„Jak większość studentów Yale Polacy prezentują równy poziom wiedzy humanistycznej i matematyczno-fizycznej. Są bardzo dobrzy w obu dziedzinach. Często wybierają jednak nauki ścisłe, np. medycynę czy biologię” – zaznaczyła Iłłakowicz.

Na Yale działa Polski Klub. Jego współprzewodniczącą, wraz z Em Tchórz, jest Urszula Solarz, studentka informatyki i ekonomii. Mówi, że na Yale uczy się wielu młodych Polaków oraz osób posiadających polskie korzenie.

„W ubiegłym roku uaktywniliśmy działalność Polskiego Klubu który ma na celu rozwijać w młodych ludziach poczucie polskości i dumy z polskiego pochodzenia m.in. poprzez cykliczny program "Polish Innovation Speaker Series". Młodzież ma szansę poznać ambitnych założycieli polskich startupów, biznesmenów, inwestorów i ich pomysły dotyczące w szczególności przyszłości polskiej gospodarki” – sprecyzowała Solarz.

Dodała, że klub na platformie profesjonalnej oraz społecznej np. w formie wolontariatu, rozszerza kontakty z polonijnymi i polskimi organizacjami w poszukiwaniu nowych możliwości współpracy dla młodzieży.

„Jesteśmy źródłem informacji dla Polaków i Polonii zainteresowanych nauką w Yale. W bieżącym roku grono członków naszego klubu liczy 50 studentów (studenci pochodzą z Polski oraz z amerykańskiej Polonii)” – mówi Solarz.

Zapewnia, że każdy student polskiego pochodzenia znajdzie przyjaciół wśród członków klubu. Zaprasza do kontaktu poprzez platformę Facebook.

„Naszymi członkami są nagradzani ekonomiści, historycy, uznani w USA biotechnolodzy i studenci informatyki którzy wiedzą i umiejętnościami wyprzedzają swoje czasy a także medalowi sportowcy, w tym pasjonaci żeglarstwa” – wyszczególniła studentka.

W klubie rozeszła się już wiadomość o przyjęciu na Yale Kopika. W tym roku jako jedyny Polak dostał się na tę uczelnię. Jest laureatem „Kangura matematycznego” i finalistą konkursu „Cosmic Challenge Pathfinder”. Trzykrotnie otrzymywał nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz stypendia naukowe.

„Zawsze jestem chętny na nowe wyzwania – bez względu na to, jak trudne są” – pisze siedemnastolatek na swoim profilu w Linkedin.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ kgod/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

  • Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera