Nabór do 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – do 12 marca

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ruszył nabór do 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Naukowcy, artyści, miłośnicy nauki – każdy, kto chciałby podzielić się z publicznością swoimi naukowymi lub artystycznymi osiągnieciami może zgłosić swoją aktywność. Termin upływa 12 marca.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-11 grudnia 2023 r. i będzie połączone z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”. Jak podkreślają przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego – liderzy przedsięwzięcia – to właśnie sukces i popularność minionych edycji festiwalu w dużym stopniu przyczyniły się do uzyskania przez Katowice – jako pierwszego miasta z Europy Środkowo-Wschodniej – tego prestiżowego tytułu.

Podczas tegorocznej edycji ŚFN planowanych jest kilka nowości. To m.in. ścieżki tematyczne Miasta Nauki, w ramach których można zgłaszać swoje festiwalowe aktywności. „Chcemy zainspirować pasjonatów nauki, by poprzez bliskie im dziedziny prezentowali nowe wizje przyszłości – takiej, w której będziemy dążyć do poprawy jakości naszego życia oraz odkrywania tego, co jeszcze nieznane, przy poszanowaniu środowiska naturalnego i siebie nawzajem” – wskazują organizatorzy. Te ścieżki to: klimat i środowisko; zdrowie i jakość życia; przemysły przyszłości; innowacje społeczne; dziedzictwo przemysłowe i kulturowe; kreacja i krytyka.

Zmiany pojawią się też w samej przestrzeni festiwalowej. Wciąż będzie można spodziewać się aktywności w postaci wykładów, warsztatów, wystaw, stanowisk pokazowych itd. Będą one jednak wzbogacone o nowe formy prezentowania wiedzy m.in. takie jak: scena młodych naukowców (dla osób do 35. roku życia) czy strefa specjalna poświęcona chorobom przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem tego problemu na Śląsku.

Sam nabór różni się od poprzednich edycji wprowadzeniem limitu aktywności.

Termin zgłoszeń upływa 12 marca. Wyniki będą ogłoszone w połowie czerwca.

Szczegóły na stronie internetowej. 

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z woj. śląskiego. W programie ubiegłorocznej, szóstej edycji wydarzenia znalazło się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę, które przygotowało i poprowadziło blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki.

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera