Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
07.02.2023 aktualizacja 07.02.2023

Zanieczyszczenia uliczne szkodliwie wpływają na mózg

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Zanieczyszczenie powietrza, którego źródłem jest ruch uliczny, negatywnie wpływa na pracę mózgu. Efekt jest widoczny już po kilku godzinach od ekspozycji na toksyny – piszą naukowcy na łamach „Environmental Health".

W najnowszych badaniach po raz pierwszy sprawdzono wpływ zanieczyszczeń na mózg w warunkach kontrolnych w laboratorium. Aktywność mózgów badano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że krótka ekspozycja na gazy z silników diesla zaburza funkcjonowanie niektórych obszarów mózgu i komunikację pomiędzy nimi – dowodzą naukowcy z University of British Columbia i University of Victoria (Kanada).

„Przez wiele dekad naukowcom wydawało się, że mózg jest chroniony przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczonego powietrza – opisuje współautor artykułu, Chris Carlsten. – Nasze badania, pierwsze tego rodzaju na świecie, dostarczają nowych dowodów na powiązanie pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a funkcjami poznawczymi”.

Badano 25 dorosłych, którzy w laboratorium krótko wystawieni byli albo na działanie spalin z silnika diesla, albo na filtrowane powietrze. Aktywność mózgów badana była przed i po ekspozycji.

Analizowano aktywność mózgu związaną z pamięcią i swobodnym myśleniem w stanie relaksu, kiedy mózg nie jest skupiony na żadnym konkretnym zadaniu, a myśli błądzą (tzw. sieć stanu spoczynkowego, ang. default mode network, DMN). Okazało się, że po ekspozycji na spaliny, zaburzeniu ulega łączność w obrębie tej sieci.

„Wiemy, że zmiany w funkcjonowaniu połączeń w obrębie DMN związane są z osłabienie zdolności poznawczych i symptomami depresji. Jest to więc niepokojące, że zanieczyszczenie spalinami zaburza tę samą sieć w mózgu” – wyjaśnia psycholożka, Jodie Gawryluk z University of Victoria.

Naukowcy dodają, że zmiany w funkcjonowaniu mózgu były przejściowe i wracały do normy po jakimś czasie od ustania ekspozycji na spaliny. Być może efekt może być długotrwały, gdy ekspozycja jest ciągła.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023