Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
31.01.2023 aktualizacja 31.01.2023

Kraków/ Filolodzy UJ: mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - podsumowali zakończenie rozbudowy kampusu filologicznego w centrum Krakowa przedstawiciele Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczelnia poinformowała w poniedziałek, że zakończyła się budowa i przebudowa całego kompleksu budynków mieszczących się u zbiegu ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza w Krakowie. Na miejscu powstał kampus filologiczny, w którym od nowego semestru będą się uczyć ponad 3 tys. studentów UJ. Ostatnim etapem prac na kampusie była modernizacja Małego Paderevianum. Do tego budynku przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki.

"Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków" - podsumował dziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz, cytowany w komunikacie UJ.

Jak przypomniała uczelnia, socmodernistyczny gmach Małego Paderevianum zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego został oddany do użytku w latach 70. ubiegłego stulecia. Ze względu na nietypową formę zaraz po wybudowaniu wzbudził w Krakowie gorącą dyskusję o dopuszczalnej stylistyce nowych budynków w obrębie starej zabudowy miasta. Mieścił się w nim Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz hotel dla profesorów wizytujących. W 2014 roku budynek został wyłączony z użytkowania i od tego czasu oczekiwał na remont. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2021 roku, a przedmiotem inwestycji była przebudowa, rozbudowa i nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania trzech ostatnich kondygnacji z funkcji mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną.

Na parterze budynku urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, na pierwszym i drugim piętrze znalazły się głównie mniejsze sale seminaryjne i wykładowe. Na pozostałych poziomach ulokowano pokoje pracy cichej, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W poruszaniu się po nim pomogą tabliczki informacyjne w języku Braille’a.

Przebudowa budynku przy al. Mickiewicza 11 kosztowała ok. 13 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w oparciu o dotację Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz środki własne uczelni.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023