Czechy/ Zagrożony gatunek orła cesarskiego miał w 2022 r. rekordową liczbę 19 piskląt

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zagrożone wyginięciem orły cesarskie miały w ubiegłym roku rekordową liczbę 19 piskląt - poinformowało w środę czeskie Towarzystwo Ornitologiczne. To najwięcej od 1998 roku, gdy orły zaczęły trzymać się gniazd w Republice Czeskiej.

W poprzednich sezonach orły cesarskie gnieździły się wyłącznie na południu Moraw. W 2022 r. po raz pierwszy zagnieździły się na Morawach Środkowych i w Czechach Południowych.

Orzeł cesarski jest jednym z najbardziej zagrożonych ptaków drapieżnych w Europie, jego populacja na całym kontynencie liczy mniej niż 4 tys. par lęgowych. Znaczna część z nich mieszka w Rosji, Kazachstanie i Turcji. Południowe Morawy są północno-zachodnią granicą jego występowania.

Dorosłe orły przednie z populacji czeskiej zimują zazwyczaj w pobliżu miejsca gniazdowania, ale niektóre młode osobniki lecą na południe. Podobnie jak dla innych ptaków zagrożeniem są dla nich słupy wysokiego napięcia. Padają ofiarami polowań i zatruć. Najczęściej padają ofiarami trutek na gryzonie polne.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Bitwa pod Somosierrą, mal. January Suchodolski. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Hiszpania/ Odkryto szczątki 38 napoleońskich żołnierzy, prawdopodobnie spod Somosierry

  • Fot. Adobe Stock

    Szansa na nowy lek odchudzający - przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera