System przeciwpożarowy w ramach doktoratu wdrożeniowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Powstał kompozyt, który chroni przed pożarem aluminiowe konstrukcje - pochłaniając ciepło ognia, a jednocześnie ochładzając konstrukcję. Opracował go w ramach doktoratu wdrożeniowego absolwent Politechniki Łódzkiej, o czym poinformowała uczelnia.

Stosowanie dodatkowych materiałów chroniących konstrukcję nośną z aluminium jest konieczne, ponieważ temperatura topnienia stopów aluminium jest znacznie niższa od temperatury pożaru. Aluminium ma niską wagę, stosunkowo wysoką wytrzymałość i można mu nadać praktycznie nieograniczone kształty, ale wymaga dodatkowej ochrony. Doktorant zaproponował i wykonał kompozyt o chłodząco-izolującym działaniu.

"Ciepło pożaru, które pochłania materiał jednocześnie aktywuje zdolność tego materiału do ochładzania konstrukcji, na którą działa ogień" - mówi twórca innowacji, dr inż. Konrad Sodol, cytowany w informacji prasowej.

Opracowany przez niego kompozyt jest prawie 3 razy razy wytrzymalszy od typowego betonu wykorzystywanego na fundamenty, a jego zdolność do chłodzenia konstrukcji jest wyższa o blisko 180 proc. od materiałów dostępnych na rynku.

Naukowiec użył związków chemicznych wcześniej niewykorzystywanych w inżynierii przeciwpożarowej. Ochrona przeciwpożarowa jest oparta o zjawiska fizyko-chemiczne, nie jest zależna od systemów alarmowych, które mogą ulec awarii.

Receptura materiału jest przyjazna środowisku. "Pozwala wykorzystać ponad 20 proc. materiałów odpadowych z innych gałęzi gospodarki, można także poddać go recyklingowi i użyć ponownie w produkcji" – zapewnia dr Sodol.

Dr inż. Sodol wykonał pracę doktorską pod opieką naukowców z Politechniki Łódzkiej: prof. Łukasza Kaczmarka i dr. hab. inż. Jacka Szera oraz specjalisty z firmy Hydro Building Systems Poland - Dariusza Tyszkowskiego. Wyniki jego doktoratu zostały wdrożone w przemyśle. Trwa certyfikacja systemu przeciwpożarowego (marki Wicona i Technal) z ich wykorzystaniem.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli maszynę do obierania cebuli

  • Fot. Adobe Stock

    Polska i Francja zacieśnia współpracę w edukacji i szkoleniach dla sektora jądrowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera