Na UG pojawią się skrytkomaty, powerbanki i elektryczne hulajnogi

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W styczniu 2023 r. na oliwskim i sopockim kampusie Uniwersytetu Gdańskiego oraz przy akademikach stanie 10 Hiboxów – działających na energię słoneczną skrytkomatów.

Jak poinformował zespół prasowy UG na stronie internetowej uczelni, skrytkomat pobiera wyłącznie energię słoneczną, nie wymaga stałego połączenia z Internetem. Korzystać z niego może każdy, kto chce zostawić dany przedmiot dla kogoś innego. Przykładowo, wykładowca może zostawić dokumenty dla studenta, student może sobie zamówić zakupy czy paczkę do odebrania.

Uniwersytet Gdański udostępnił firmie Hibox infrastrukturę uczelni do przetestowania wersji pilotażowej systemu. „Oznacza to, że przez pierwsze trzy miesiące działania usługa będzie darmowa” - podkreślono w komunikacie uczelni.

Z kolei w grudniu na Wydziale Nauk Społecznych UG pojawi się pierwsza stacja powerbanków. Znajdzie się w niej 48 certyfikowanych urządzeń o pojemności 5000 mAh i ładowaniu quickcharge 2.0. „Stacja posiada także ekran HD, na którym swoje komunikaty będzie umieszczał Samorząd Studencki UG” - zaznaczono w komunikacie uczelni.

Dr Mirosław Czapiewski, pełnomocnik ds. Innowacji UG, zapowiada, że w planach jest również wprowadzenie elektrycznych hulajnóg dla studentów.

Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podlaskie/ UwB udostępnia online dane o wodzie w czterech rzekach w regionie

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Eksperci wskażą, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera