Metaliczne cząstki wykrywane w metrze mogą dostawać się do krwiobiegu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W powietrzu z londyńskiego metra naukowcy wykryli metaliczne cząstki tak małe, że mogą przedostawać się do krwiobiegu. Nie wiadomo na razie, jak mogą działać na zdrowie. Badacze proponują opracowanie systemu monitoringu oraz filtracji powietrza.

Naukowcy z University of Cambridge w najstarszym metrze świata wykryli zanieczyszczenia powietrza, które umykają zwykłym metodom detekcji. Z pomocą technik opartych na magnetyzmie, w halach z kasami, na peronach i kabinach operatorów wykryli duże ilości mikroskopijnych cząstek tlenku żelaza zwanego maghemitem.

Substancja ta powstaje w długim okresie, co wskazuje, że zanieczyszczenie zalega w metrze przez długi czas. Za jej gromadzenie się badacze winią za słabą wentylację. Cząstki prawdopodobnie unoszą się w górę, z szyn, w czasie hamowania pociągów. Z tego powodu najgorszej jakości powietrze można było znaleźć na peronach.

Niektóre z cząstek mierzyły zaledwie 5 nm - wystarczająco, aby mogły z oddechem przedostać się do płuc, a potem do krwiobiegu. Największe cząstki miały wielkość 500 nm, a średnio osiągały 10 nm. Czasami łączyły się w grupy osiągające nawet 2 tys. nm.

Londyńskie metro przewozi 5 mln pasażerów dziennie. Wiele badań wskazało już, że powietrze jest w nim bardziej zanieczyszczone, niż w Londynie w ogóle i przekracza normy WHO.

Niektóre analizy wskazywały już nawet na uwalnianie się metalicznych cząstek stałych w czasie tarcia kół o szyny.

Niestety nie wiadomo, czy te konkretne cząstki stwarzają zagrożenie dla zdrowia, ale ich rozpoznanie i opisanie to pierwszy krok do szukania odpowiedzi. Badacze proponują też opracowanie systemu monitoringu oraz filtracji powietrza, który będzie oparty m.in. na chwytających metaliczne cząstki magnesach.

Więcej informacji:

https://www.nature.com/articles/s41598-022-24679-4 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na lizbońskiej starówce znaleziono podziemny tunel zasypany podczas trzęsienia ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Coraz trudniej być jaszczurką na pustyni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera