Badania potwierdzają, że u osób aktywnych fizycznie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest niższe

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Im większy poziom aktywności fizycznej, tym niższe jest ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, w tym hospitalizacji i zgonu - wynika z analizy, którą publikuje pismo "American Journal of Preventive Medicine”.

Do takich wniosków doszli badacze Kaiser Permanente (jednego z dostarczycieli ubezpieczenia zdrowotnego w USA) po przenalizowaniu danych zebranych wśród niemal 194 191 tys. dorosłych osób z Południowej Kalifornii o różnej przynależności etnicznej. Wszyscy badani przeszli COVID-19 w okresie między styczniem 2020 r. a majem 2021 r., jeszcze przed szerokim stosowaniem szczepionek przeciw koronawirusowi. Wszyscy też dostarczyli informacji na temat swojej aktywności fizycznej przed infekcją COVID-19 w rutynowym kwestionariuszu o nazwie Exercise Vital Sign.

Ze względu na poziom aktywności, pacjentów podzielono na pięć grup – od nieaktywnych, którzy mieli maksimum 10 minut aktywności fizycznej tygodniowo po bardzo aktywnych, którzy byli aktywni fizycznie przez min. 150 minut tygodniowo.

Analiza statystyczna danych wykazała, że im bardziej aktywni byli pacjenci przed infekcją, tym niższe mieli ryzyko, że ciężko ją przejdą, tzn. że trafią do szpitala lub umrą w ciągu 90 dni od diagnozy COVID-19.

Najmniejsze ryzyko ciężkiego przebiegu miały najbardziej aktywne osoby. Zależność ta występowała bez względu na choroby współistniejące u badanych, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego czy otyłość, które wiążą się z większym ryzykiem powikłań COVID-19. Afroamerykanie, Latynosi i Azjaci mieli najwięcej powikłań infekcji. Jednak ćwiczenia fizyczne zmniejszały ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-9 niezależnie od rasy i przynależności etnicznej, a także wieku i płci.

“Nasze wyniki wskazują, że lekarze powinni pacjentom kłaść nacisk na to, iż szczepienia oraz większa aktywność fizyczna to dwie najważniejsze rzeczy, jakie można zrobić, by zapobiec poważnym skutkom COVID-19” – podsumował współautor pracy Robert E. Sallis. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na lizbońskiej starówce znaleziono podziemny tunel zasypany podczas trzęsienia ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Coraz trudniej być jaszczurką na pustyni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera