Uczelnie i instytucje

AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy

AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy, od lewej prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Jerzy Lis, Rektor AGH
AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy, od lewej prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Jerzy Lis, Rektor AGH

Wspólne projekty badawcze, konferencje naukowe, wzajemne wsparcie eksperckie, praktyki dla studentów w Polskiej Agencji Kosmicznej – to główne założenia porozumienia podpisanego w czwartek przez AGH w Krakowie i Polską Agencję Kosmiczną.

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zadeklarowały długoterminową współpracę. Instytucje planują m.in. wspólnie aplikować o fundusze na projekty naukowe i badawczo-rozwojowe.

Jak poinformował rektor AGH prof. Jerzy Lis, uczelnia od kilku lat mocno skupia się na rozwoju technologii kosmicznych. "Mamy ambitne plany badawcze i cieszymy się, że będziemy je realizować wspólnie z tak kompetentnym partnerem" – zaznaczył rektor.

Prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna powiedział, że współpraca z silnymi ośrodkami akademickimi wpisuje się w długofalową strategię agencji. "POLSA jest aktywnym pośrednikiem pomiędzy światem nauki i biznesu, bierze udział w kontaktach zagranicznych, monitoruje najnowsze trendy i sprzyja edukowaniu i pozyskiwaniu przyszłych kadr rodzimej branży kosmicznej" – wymieniał.

Centrum Technologii Kosmicznych AGH działa od listopada 2020 r., ale siedziba tej jednostki jest w budowie. Zdaniem dyrektora centrum prof. Tadeusza Uhla, rozpoczęła się era "nowego kosmosu". "Czekają nas wyzwania związane z misjami kosmicznymi oraz wprowadzenie zdobyczy technologii kosmicznych do codziennego życia. Dzięki współpracy z POLSA, będziemy mieli możliwość aktywnego udziału w rozwoju technologii oraz budowie polskiego potencjału kosmicznego" – ocenił.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda JUICE przeszła pomyślnie test instrumentów

  • Fot. AGH w Krakowie

    Szwajcarzy zwycięzcami 10. edycji European Rover Challenge w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera