Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Nauka zdalna na UG przez pierwszy tydzień po Nowym Roku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dziekani Uniwersytetu Gdańskiego zdecydowali, że w pierwszym tygodniu po Nowym Roku nauka będzie prowadzona zdalnie. Działanie władz uczelni podyktowane jest m.in. oszczędnościami. Uczelnia wskazuje, że przez tydzień może zaoszczędzić 25-30 proc energii elektrycznej i ok. 5 proc. energii cieplnej.

"Na prośbę rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego decyzję o trybie nauki w okresie okołoświątecznym i po Nowym Roku podejmowali dziekani Wydziałów uwzględniając specyfikę badań i zajęć tam prowadzonych" - przekazała PAP rzeczniczka uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

Podkreśliła, że dziekani zdecydowali, że od 2 do 5 stycznia przyszłego roku, zajęcia dla studentów studiów stacjonarnych będą odbywać się zdalnie. "Nauka zdalna nie będzie obowiązywała Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Tu nauka online odbędzie się w innym terminie, od 19 do 22 grudnia br." - zaznaczyła rzeczniczka UG.

Ponadto, między świętami a Nowym Rokiem planowana jest przerwa świąteczna i na uczelni nie będą odbywały się zajęcia.

Nieczuja-Goniszewska wskazuje, że zgodnie z wyliczeniami przygotowanymi przez działy techniczno–administracyjne uczelni, przejście studentów na tryb zajęć online skutkować może oszczędnością energii elektrycznej rzędu 25-30 proc. a energii cieplnej ok. 5 – 6 proc.

Ponadto, zdaniem rzeczniczki, poza wymienionymi oszczędnościami uczelnia bierze pod uwagę, że w okresie przerwy świątecznej, aż do święta Trzech Królik, wielu studentów wyjeżdża do domów.

"Władze Uniwersytetu Gdańskiego, poza wymienionymi 4 dniami, nie chcą uruchamiać zajęć online, ponieważ część z nich musi się odbywać w laboratoriach" - zaznaczyła rzeczniczka UG.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz

pm/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.04.2020. Biolog i biotechnolog, profesor Krzysztof Pyrć. PAP/Łukasz Gągulski

    Prof. Krzysztof Pyrć nowym prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Michał Tendera profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera