Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
07.12.2022 aktualizacja 07.12.2022

Problemy ze snem związane z ryzykiem cukrzycy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Osoby doświadczające problemów ze snem mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanych w piśmie „The Science of Diabetes Self-Management and Care”.

W badaniach (DOI: 10.1177/26350106221137896) wzięło udział ponad tysiąc Australijczyków (średnia wieku wynosiła 45 lat, a 87 proc. stanowiły kobiety posiadające dzieci). Pod uwagę wzięto m.in. jakość snu, zgłaszane przez samych uczestników problemy ze snem oraz czas i godziny snu. Dodatkowo dane na temat snu rejestrowane były przez noszony przez uczestników aktygraf.

U osób, które zgłaszały problemy ze snem, niezależnie od danych zarejestrowanych przez aktygraf, częściej występowały czynniki ryzyka kardiometabolicznego, takie jak markery stanu zapalnego, podwyższony poziom cholesterolu oraz większy wskaźnik masy ciała (BMI). Wszystkie te czynniki przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2.

„Zazwyczaj myśląc o dobrych nawykach związanych ze snem bierzemy pod uwagę głównie liczbę przesypianych godzin. Powinniśmy jednak patrzeć na sen z szerszej perspektywy. Liczy się także to, czy śpimy głęboko, o której godzinie chodzimy spać i wstajemy, czy nasz rytm jest regularny” – mówi autorka analizy dr Lisa Matricciani.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023