Nauka dla Społeczeństwa

05.03.2024
PL EN
24.11.2022 aktualizacja 24.11.2022

Polscy naukowcy współtwórcami sposobu na oporne bakterie

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalistami z Chin opracował nowe podejście walki z bakteriami opornymi na wiele leków. Osiągnięcie zostało opisane w prestiżowym piśmie naukowym „Chemical Engineering Journal”.

O badaniach informuje zespół prasowy Uniwersytetu Gdańskiego na stronie internetowej uczelni.

Jak podają naukowcy z UG, w całej Europie, co roku dochodzi do 4,5 miliona szpitalnych zakażeń. Coraz większe zagrożenie stwarzają przy tym bakterie o szerokim spektrum oporności na leki - takie, na które trudno jest już znaleźć skuteczny antybiotyk.

Szczególnie trzeba tu powiedzieć o bakteriach typu „ESKAPE”, które wymykają się zarówno lekom jak i obronnym siłom organizmu.

Liczne zespoły na całym świecie poszukują więc nowych metod walki z takimi drobnoustrojami.

Specjaliści z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed z ekspertami z chińskiego Uniwersytetu w Tiencin opisali podejście oparte na metodzie fotodynamicznej. Polega ona na podaniu specjalnego związku, który uczula bakterie na działanie odpowiedniego światła, z pomocą którego później groźne mikroby się niszczy.

Polska grupa uczestniczyła w opracowaniu koncepcji badań, sprawdzeniu skuteczności metody, analizie wyników i przygotowaniu publikacji. Pracami, po stronie polskiej kierował dr hab. Mariusz Grinholc, prof. UG.

Publikacja ukazała się w prestiżowym periodyku „Chemical Engineering Journal”.

Więcej informacji tutaj i tu.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024