Komórki tuczne mogą wyjaśniać różnice płciowe w bólu stawów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badacze z Hospital for Special Surgery (HSS) odkryli, że w czasie całkowitej alloplastyki stawu kolanowego kobiety mają znacznie wyższy poziom komórek odpornościowych zwanych komórkami tucznymi w tkance otaczającej staw kolanowy niż mężczyźni.

Ich odkrycia, zaprezentowane na dorocznym spotkaniu American College of Rheumatology (ACR Convergence 2022), mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego kobiety z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego zgłaszają gorszy ból niż mężczyźni.

Naukowcy z HSS i innych instytucji zauważyli, że kobiety z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego zgłaszają większy ból niż mężczyźni, ale przyczyna tej różnicy była niejasna. „Inni spekulowali, że kobiety mają tendencję do odkładania operacji bardziej niż mężczyźni, ale kiedy spojrzeliśmy do naszej bazy danych, okazało się to nieprawdą – powiedziała reumatolog z HSS Dana Orange, doktor medycyny, adiunkt na Uniwersytecie Rockefellera. - Zbadaliśmy tkankę maziową usuniętą podczas całkowitej alloplastyki stawu kolanowego, aby znaleźć przyczynę biologiczną, która może wyjaśniać różnice w zgłaszanym bólu między płciami”.

Tkanka maziowa wyściela staw kolanowy i wytwarza płyn, który pomaga w ruchu stawu. W miarę postępu choroby zwyrodnieniowej stawów może dojść do stanu zapalnego. Patolodzy z HSS generują dane na temat różnych typów komórek znajdujących się w tkance maziowej, w tym komórek tucznych, które znajdują się również w wielu innych tkankach w całym ciele i są powszechnie znane z produkcji zapalnych substancji chemicznych zwanych histaminami podczas reakcji alergicznych i astmy. Podstawowe badania przeprowadzone przez innych naukowców sugerują związek między mastocytami a postępem choroby zwyrodnieniowej stawów i bólem.

Dr Orange i współpracownicy, w tym reumatolog HSS Bella Mehta, główny autor badania, zbadali tkankę stawową pobraną od 96 kobiet i 61 mężczyzn, którzy przeszli całkowitą alloplastykę stawu kolanowego w HSS. Policzyli liczbę komórek dla kilkunastu typów komórek zwykle występujących w tkance maziowej i zbadali płyn maziowy i krew za pomocą mikroskopu o dużej mocy. Ocenili również zgłaszane przez pacjentów skutki bólu zebrane za pomocą dwóch zatwierdzonych ankiet. „W HSS mieliśmy wyjątkową możliwość przeprowadzenia tych badań, ponieważ mamy tkanki maziowe pobrane od pacjentów ze schyłkową chorobą zwyrodnieniową stawów poddawanych alloplastyce oraz ekspertów patologów układu mięśniowo-szkieletowego, którzy systematycznie oceniają próbki tkanek pod kątem 13 cech” – powiedział dr Mehta.

Badacze odkryli, że tkanka maziowa kobiet miała znacznie więcej komórek tucznych, 63 na obszar próbki, w porównaniu do średnio 46 w tkance mężczyzn. Odkryli również wyższy poziom produktu ubocznego komórek tucznych, zwanego tryptazą, w tkance maziowej u kobiet niż u mężczyzn, dostarczając dalszych dowodów na zwiększoną aktywność komórek tucznych. Nie zaobserwowano innych różnic w tkance maziowej między płciami. Wreszcie, zgodnie z oczekiwaniami, kobiety zgłaszały gorszy ból niż mężczyźni w obu ankietach.

„Mamy nadzieję, że nasze odkrycia zachęcą innych badaczy do zastanowienia się nad czynnikami biologicznymi, które mogą przyczyniać się do różnic płciowych w zgłaszanym przez pacjentów bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego” – powiedział dr Orange. (PAP)

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera