Uniwersytet Łódzki, jako pierwsza publiczna uczelnia w Polsce, uruchamia Kolegium Doktorskie, którego słuchacze będą mogli eksternistycznie zdobyć stopień doktora nauk prawnych - poinformowała uczelnia. Kolegium będzie działać przy Wydziale Prawa i Administracji UŁ od 26 listopada.
"Tworząc Kolegium Doktorskie, myśleliśmy o wszystkich tych, którzy chcieliby rozwijać się naukowo, ale ich obowiązki i codzienne obciążenia związane z wykonywanym zawodem nie pozwalają im na standardowe studia III stopnia w szkole doktorskiej" - wyjaśnił kierownik nowej jednostki prof. Krzysztof Stefański z Katedry Prawa Pracy na UŁ.
Oferta kolegium skierowana jest do prawników z tytułem magistra oraz osób, których praca ma związek ze stosowaniem prawa. Zajęcia będą trwały tylko trzy semestry, a nie cztery lata, jak w klasycznych szkołach doktorskich. W tym czasie słuchacze mają otrzymać niezbędną wiedzę merytoryczną ze wszystkich gałęzi prawa oraz wskazówki metodologiczne potrzebne do napisania doktoratu. Następnie pod okiem opiekunów będą mogli kontynuować swoje badania naukowe i pisać rozprawy doktorskie w trybie eksternistycznym.
"Zdajemy sobie sprawę z tego, że uczestnicy naszych zajęć prowadzą bardzo intensywne życie zawodowe, a jednocześnie bliska jest nam idea work-life balance. Dlatego postaramy się nie obciążać ich nadmiernie. Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, w soboty, w trybie hybrydowym. Dużą wagę przywiązujemy jednak do indywidualnych kontaktów uczestników z ich opiekunami naukowymi" - dodał prof. Stefański.
Za dydaktykę i opiekę naukową nad słuchaczami odpowiedzialni będą prawnicy, profesorowie Wydziału Prawa i Administracji UŁ, reprezentujący pełne spektrum dziedzin prawa. Zajęcia stacjonarne będą odbywać się w budynku WPiA UŁ - popularnym "Pragrafie" przy ul. Kopcińskiego. Kolegium zainauguruje działalność 26 listopada. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.