Uczelnie i instytucje

Pół miliona artykułów w Bibliotece Nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W największym polskim serwisie - bezpłatnie udostępniającym teksty naukowe oraz książki wraz z metadanymi - jest już ponad pół miliona artykułów. Całkowita liczba pobrań plików publikacji w ostatnim roku przekroczyła 6,5 miliona.

Jak informuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW), materiały udostępnione w Bibliotece Nauki można pobrać w formie plików PDF, bez konieczności zakładania konta czy instalowania dodatkowego oprogramowania. Ponad 40 proc. publikacji wydanych zostało na licencjach Creative Commons, które pozwalają na szerokie rozpowszechnianie i ponowne wykorzystanie artykułów.

„Dzięki obecności w Bibliotece Nauki czasopisma korzystają przede wszystkim z efektu skali. Serwis gromadzi w jednym miejscu ponad 1600 czasopism oraz 1200 książek, a udostępnia je zgodnie z międzynarodowymi standardami wymiany danych. Zasoby te są bardzo dobrze widoczne dla wyszukiwarek i innych serwisów, w tym specjalistycznych serwisów naukowych. Ma to bezpośrednie przełożenie na widoczność czasopisma, jego cytowalność, a w konsekwencji także na zainteresowanie czytelników i autorów publikacji” – podkreśla Krzysztof Siewicz, koordynator Biblioteki Nauki, cytowany w informacji prasowej.

Zdaniem kierownika Platformy Otwartej Nauki Jakuba Szprota otwarty dostęp do publikacji naukowych jest w Polsce realizowany w modelu, który może inspirować wydawców, redakcje i instytucje z innych krajów. "Zebranie i udostępnienie na jednej platformie dużej części wydawanych w naszym kraju publikacji naukowych otwiera nowe możliwości wykorzystania ich treści, również na drodze maszynowego przetwarzania. Jesteśmy przekonani, że Biblioteka Nauki będzie istotnym elementem zaczynającego się obecnie tworzyć ekosystemu otwartej nauki, łączącego publikacje, dane i inne cyfrowe obiekty badawcze” – zauważa Szprot.

Platforma Otwartej Nauki (http://pon.edu.pl/) to centrum kompetencji w zakresie otwartych modeli komunikacji naukowej. Oferuje narzędzia informatyczne umożliwiające wdrażanie tych modeli, wspiera instytucje naukowe w realizacji polityk otwartości oraz prowadzi działania edukacyjne rozwijające kompetencje w obszarze otwartej nauki. Prowadzi ogólnopolskie serwisy udostępniające rezultaty badań naukowych: Bibliotekę Nauki (polskie czasopisma i monografie naukowe, https://bibliotekanauki.pl), Repozytorium CeON (publikacje naukowe deponowane przez autorów, https://depot.ceon.pl) oraz Repozytorium Otwartych Danych (dane badawcze udostępniane przez badaczy oraz instytucje prowadzące badania, https://repod.icm.edu.pl/).

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera