Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
31.10.2022 aktualizacja 31.10.2022

Rosyjskie wojsko dokonało zniszczeń w obserwatorium astronomicznym koło Charkowa

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Narodowa Policja Ukrainy poinformowała o udokumentowaniu zniszczeń dokonanych przez rosyjskich żołnierzy w obserwatorium astronomicznym Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

W piątek 28 października b.r. Narodowa Policja Ukrainy ogłosiła komunikat o udokumentowaniu zniszczeń w obserwatorium astronomicznym niedaleko Charkowa, należącym do Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Informację o tym przekazało też Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Przez kilka miesięcy tereny, na których położone jest obserwatorium, były okupowane przez armię rosyjską. Jak wskazuje w swoim komunikacie ukraińska policja, rosyjskie wojsko stacjonowało na terenie obserwatorium astronomicznego. Żołnierze wykopali tam okopy, zdewastowali budynek i sprzęt obserwatorium. Na terenie pozostało też dużo amunicji.

Obserwatorium znajduje się blisko miejscowości Iwaniwka w obwodzie charkowskim na Ukrainie. W 1972 roku wybudowano tam radioteleskop o nazwie Ukrainian T-shaped Radio telescope, second modification (UTR-2). Radioteleskop składa się z sieci 2048 elementów dipolowych rozmieszczonych w dwóch ramionach w kształcie litery T. Powierzchnia, na której rozstawione są elementy, to 150 000 metrów kwadratowych.

Radioteleskop UTR-2 działa w zakresie częstotliwości od 8 do 33 MHz, ma czułość 10 mJy, a rozdzielczość około 40 minut łuku. Stanowi część sieci interferometrycznej na falach dekametrowych – Ukrainian Radio Interferometer of NASU (URAN). Poza UTR-2 w jej skład wchodzą też cztery inne, mniejsze radioteleskopy.

UTR-2 to największy radioteleskop w Europie spośród pracujących na falach dekametrowych.

Źródło: https://www.npu.gov.ua/news/na-kharkivshchyni-politseiski-zadokumentuvaly-poshkodzhennia-rosiianamy-odnoho-z-naibilshykh-u-sviti-radioteleskopiv-na-kharkivshchyni-politsiia-dokumentuie-zlochyny-viiskovykh-rf (PAP)

cza/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023