Nauka dla Społeczeństwa

26.11.2022
PL EN
30.10.2022 aktualizacja 30.10.2022

Ptaków śpiew poprawia nastrój

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Widok ptaków i wydawane przez nie odgłosy poprawiają nastrój nawet na osiem godzin – informuje pismo „Scientific Reports”.

Naukowcy z King’s College London wykorzystali aplikację na smartfony, aby zebrać w czasie rzeczywistym raporty o samopoczuciu psychicznym badanych osób wraz z raportami o zaobserwowaniu ptaków lub usłyszeniu ich śpiewu.

Badanie (https://doi.org/10.1038/s41598-022-20207-6) odbyło się pomiędzy kwietniem 2018 r. a październikiem 2021 r., a 1292 uczestników zgłosiło 26 856 ocen nastroju za pomocą aplikacji Urban Mind, opracowanej przez King’s College London, architektów krajobrazu J&L Gibbons i fundację artystyczną Nomad Projects.

Uczestników zrekrutowano na całym świecie, przy czym większość znajdowała się w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i USA.

Aplikacja trzy razy dziennie pytała uczestników, czy widzą lub słyszą ptaki, a następnie zadawała pytania dotyczące samopoczucia psychicznego, aby umożliwić naukowcom ustalenie związku między nimi i oszacowanie czasu trwania tego związku.

W trakcie badania zbierano również informacje na temat istniejących diagnoz chorób psychicznych i stwierdzono, że słyszenie lub widzenie ptaków było związane z poprawą samopoczucia psychicznego zarówno u osób zdrowych, jak i u osób z depresją - najczęstszym zaburzeniem psychicznym na świecie. Naukowcy wykazali, że powiązań pomiędzy ptakami a samopoczuciem psychicznym nie można wyjaśnić współwystępującymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak obecność drzew, roślin czy cieków wodnych.

Główny autor, Ryan Hammoud, asystent ds. badań w Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience (IoPPN), King's College London, powiedział: „Istnieje coraz więcej dowodów na korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z przebywania na łonie natury i intuicyjnie uważamy, że śpiew ptaków i ich widok pomogłyby nam poprawić nastrój. Jednak niewiele jest badań, które faktycznie zbadały wpływ ptaków na zdrowie psychiczne w czasie rzeczywistym i w rzeczywistym środowisku. Korzystając z aplikacji Urban Mind, po raz pierwszy pokazaliśmy bezpośredni związek między widzeniem lub słyszeniem ptaków a pozytywnym nastrojem. Mamy nadzieję, że te dowody mogą wykazać znaczenie ochrony i zapewnienia środowiska zachęcającego ptaki, nie tylko dla bioróżnorodności, ale także dla naszego zdrowia psychicznego”.

Starszy autor, prof. Andrea Mechelli, specjalista w dziedzinie psychiatrii z King's College London, powiedział: „Termin usług ekosystemowych jest często używany do opisywania korzyści, jakie niektóre aspekty środowiska naturalnego przynoszą naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Jednak udowodnienie tych korzyści naukowo może być trudne. Nasze badanie dostarcza podstawy dowodowej do tworzenia i wspierania bioróżnorodnych przestrzeni, w których żyją ptaki, ponieważ jest to silnie powiązane z naszym zdrowiem psychicznym. Ponadto odkrycia wspierają wdrażanie środków mających na celu zwiększenie możliwości napotkania ptaków, szczególnie w przypadku osób żyjących z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja”.

Partner badawczy i architekt krajobrazu Jo Gibbons z J&L Gibbons był bardziej ekspresyjny: „Kto nie dostroił się do melodyjnej złożoności chóru świtu wczesnym rankiem? Wielozmysłowe doświadczenie, które wydaje się wzbogacać codzienne życie, bez względu na nasz nastrój i miejsce pobytu. Te ekscytujące badania pokazują, jak bardzo podnosi na duchu widok i dźwięk śpiewu ptaków. Dostarcza intrygujących dowodów na to, że bioróżnorodne środowisko działa regenerująco pod względem dobrostanu psychicznego. Że zmysłowa stymulacja śpiewem ptaków, część tych codziennych „dawek” natury, jest cenna i trwała”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ at/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022