Uczelnie i instytucje

W środę na Politechnice Warszawskiej pierwsza z cyklu debat “Pro tempore. Dialog nauk”

12.09.2022. Gmach Główny Politechniki Warszawskiej. PAP/Leszek Szymański
12.09.2022. Gmach Główny Politechniki Warszawskiej. PAP/Leszek Szymański

O rozwoju technologii i zagrożeniach, jakie może za sobą nieść, porozmawiają goście pierwszej w nowym roku akademickim debaty z cyklu “Pro tempore. Dialog nauk”, która odbędzie się w środę w gmachu Politechniki Warszawskiej - poinformowało PAP biuro prasowe Akademii Katolickiej w Warszawie.

Tematem pierwszego w tym roku akademickim spotkania z cyklu "Pro tempore. Dialog nauk" organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk będzie technologia.

"Technologia jest dziś czymś znacznie więcej, niż jedynie narzędziem, którym może posługiwać się człowiek. Co najmniej od XIX wieku, aż po dziś dzień, rozwój technologiczny wyznacza zarówno sposób życia, jak i sposób myślenia człowieka o samym sobie, otaczającym go świecie, a nawet o Bogu. Zaawansowana technologia wydaje się niekiedy wyprzedzać samoświadomość człowieka XXI wieku. Świat wirtualny, transhumanizm, szybkość i łatwość komunikacji przestrzennej, zaawansowane procedury medyczne - to tylko niektóre wymiary rozwoju technologicznego, z którymi stykamy się na co dzień" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.

Jak zaznaczyli jego autorzy, uczestnicy debaty zastanowią się, czy zdobycze techniki zawsze służą człowiekowi, czy też niekiedy podporządkowują sobie swojego twórcę oraz czy człowiek-twórca nie staje się sługą swoich wytworów?

W spotkaniu udział wezmą: prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej ks. dr Marek Dobrzeniecki z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz dominikanin ojciec dr Janusz Pyda z Instytutu Tomistycznego w Warszawie i Akademii Katolickiej w Warszawie.

Spotkanie dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Link do transmisji: https://youtu.be/hjs_0NzlFtw 

PAP - Nauka w Polsce, Iwona Żurek

iżu/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. PAP/Leszek Szymański

    Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego

  • Fot. Adobe Stock

    CBA: zatrzymany pracownik naukowy i przedsiębiorca; chodzi o śledztwo dot. PARP i NCBR

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera