Historia i kultura

Premiera cyklu "Ślady Łukasiewicza" na kanale YouTube NCK - w piątek

Ignacy Łukasiewicz (1822-1882). PAP/CAF - reprodukcja
Ignacy Łukasiewicz (1822-1882). PAP/CAF - reprodukcja

Cykl 5 krótkometrażowych filmów edukacyjnych wyprodukowanych przez Narodowe Centrum Kultury (NCK), poświęconych działalności Ignacego Łukasiewicza będzie od piątku udostępniany w cotygodniowych odstępach na kanale YouTube NCK.

Jak przypomniano, w związku z przypadającymi w tym roku: 140. rocznicą śmierci oraz 200. rocznica urodzin tego galicyjskiego wynalazcy, przedsiębiorcy i filantropa, pioniera przemysłu naftowego oraz działacza niepodległościowego Sejm RP ustanowił go patronem 2022 r.

"Wielu Polaków zna Łukasiewicza jako twórcę rodzimego przemysłu naftowego oraz wynalazcę lampy naftowej. Mało osób spoza Rzeszowszczyzny zdaje sobie jednak sprawę, że Łukasiewicz był kluczową osobą dla rozwoju południowej Polski i oddanym społecznikiem, który poświęcał się pracy publicznej niezależnie od swoich sukcesów bądź porażek jako przedsiębiorca" - napisano na stronie NCK.

Wyjaśniono, że cykl filmów opowiada historię działalności społecznej Ignacego Łukasiewicza "przez pryzmat pięciu miejscowości, w których żył, pracował i pozostawił swoje ślady".

Konsultacji historycznej oraz wywiadów udzielili lokalni historycy, muzealnicy z Muzeum Regionalnego w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach i Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz kustosze pamięci polskiego wynalazcy. "Za pomocą wielogłosu ekspertów, twórcy malują portret wielkiego romantyka, który swoje plany realizował ze skrupulatnością pozytywisty" - czytamy w informacji.

Kolejne odcinki serii będą udostępniane w cotygodniowych odstępach od 7 października na kanale YouTube NCK. Pierwsza część cyklu "Ślady Łukasiewicza" jest poświęcona jego działalności jako młodego aptekarza w Gorlicach.

PAP - Nauka w Polsce, Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera