Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Uniwersytety Wrocławski i Medyczny przygotowują plan federalizacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

5 mln zł trafi na badanie potencjału wrocławskich uczelni, które mają zamiar podjąć bliższą, formalną współpracę. Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przygotowują plan federalizacji. Celem jest wzmocnienie potencjału przy zachowaniu autonomii obu uczelni.

„Blisko 5 milionów złotych wynosi grant przyznany wrocławskim uczelniom przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dzięki niemu wyłoniona zostanie grupa zewnętrznych ekspertów, która oceni potencjał płynący z federalizacji. Uczelniane zespoły już pracują nad przygotowaniem odpowiednich danych" - poinformowały w komunikacie służby prasowe obu uczelni.

Na czele Komitetu Sterującego stoi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz, który podkreślił, że projekt nastawiony jest na federalizację, a nie połączenie.

„Federacja oznacza, że obie uczelnie zachowują swoją tożsamość, są rektorzy obu uczelni, każda ma swój senat. Na czele zaś stoi prezydent. Formuła jego wyłonienia pozostaje otwarta powiedział cytowany w komunikacie prof. Olkiewicz.

Dodał, że możliwości współpracy są ogromne - od rozwijania dobrych praktyk w obszarze zarządzania, przez projekty naukowe czy nowe - prowadzone wspólnie kierunki, jak np. biomedycyna.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski, wyjaśnił, że powołane zespoły złożone z pracowników obu uczelni określają wspólne płaszczyzny i bariery, które mogą pojawić się w tym procesie. Dodał jednak, że istotą projektu jest zaproszenie kogoś z zewnątrz - profesjonalnie przygotowanej grupy doradczej, która popatrzy na te dane obiektywnie.

„To zewnętrzni eksperci bez emocji, wyposażeni w odpowiednie narzędzia, metody, ale też doświadczenie wskażą potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające z połączenia potencjałów. Robienie tego przez nas samych zawsze byłoby obarczone ryzykiem poważnego błędu” - powiedział prof. Ponikowski.

Jak podano, ostateczna decyzja dotycząca federalizacji podjęta będzie przez senaty obu uczelni po zapoznaniu się z efektami analizy.

Obaj rektorzy podkreślali, że zaproszenie do współpracy jest otwarte dla całego środowiska akademickiego Wrocławia.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera