Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
05.10.2022 aktualizacja 05.10.2022

Wrocław/ Uniwersytet Medyczny zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nowy rok akademicki zainaugurował w środę Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, na którym naukę zacznie 1,6 tys. nowych studentów. Rektor prof. Piotr Ponikowski życzył studentom, by wchodzili do zawodu przygotowani. „Bo ten zawód wymaga przygotowania”- dodał.

Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2022/23 rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski podkreślił, że w dobie kryzysu niezwykle istotne jest poczucie bezpieczeństwa pracowników uczelni oraz studentów.

„Chcę złożyć deklarację w imieniu własnym i moich najbliższych współpracowników, że zrobimy absolutnie wszystko, abyście państwo mogli godnie i bezpiecznie przejść przez najbliższe kryzysowe miesiące. Dbałość o każdego pracownika uczelni stawiamy sobie na pierwszym miejscu. Tym bardziej, że mamy świadomość, że środki finansowe kierowane z ministerstwa nie mogą spełnić w pełni państwa oczekiwań” - powiedział rektor.

Podkreślił, że wszystkie dodatkowe fundusze lub środki zaoszczędzone zostaną przeznaczone m.in. na wzrost wynagrodzeń, wypłatę dodatku inflacyjnego – i bez wyjątków ważny jest każdy pracownik uczelni, dlatego każdy takie wsparcie i poczucie bezpieczeństwa dostanie.

Rektor zaznaczył, że udało się rozwinąć programy wspierające badania naukowe i doskonalenie procesu dydaktycznego, ale to dopiero początek tego wsparcia i rozwoju jakości nauki i dydaktyki. Dodał, że szczególnie zależy mu, by pokolenie 30-40-latków widziało swoja szanse na uczelni i czuło się z nią związane.

„Najważniejsza jest inwestycja w młodych ludzi, w młodych naukowców, w młodych pracowników Uniwersytetu Medycznego. To właśnie stało o podstaw stworzenia programu +Uniwersytet Przyszłości+. Wybraliśmy sześciu wspaniałych młodych ludzi, w tej chwili finalistów, którzy pomimo młodego wieku mają dokonania budzące wielkie uznanie. Ten program będziemy kontynuować, zapewnimy państwu dalszy rozwój. Chcemy byście byli naszymi ambasadorami” - mówił rektor.

Prof. Ponikowski podziękował 1650 nowym studentom, którzy od tego roku podjęli studia na 12 kierunkach uczelni, za wybranie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

„Nie mam wątpliwości, że na Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu dostają się ci najlepsi kandydaci. Serdecznie wam gratuluję i dziękuję. Chcielibyśmy, byście państwo wchodzili do zawodu przygotowani, bo to jest wymagający zawód, który wymaga dobrego przygotowania na najwyższym poziomie. Państwo macie możliwość uczenia się u najlepszych lekarzy i korzystajcie z tego. Poszukujcie możliwości rozwoju, bądźcie aktywni, bądźcie wymagający dla nauczycieli” - powiedział prof. Ponikowski.

Dodał, by równocześnie studenci wykorzystywali też czas studiów na „coś wspaniałego, na przeżycie tych 5-6 lat wśród swoich rówieśników”. „Twórzcie przyjaźnie, twórzcie miłości – to, na co zasługujecie. Niech te 5-6 lat będzie przygodą, doświadczeniem, związkiem na całe życie, nie jedynie na kilka lat” - zachęcał rektor.

Ponad 6 tys. studentów z 30 różnych krajów rozpoczęło naukę na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu w roku akademickim 2022/23, w tym 1650 na pierwszym roku. Studentów czeka powrót na wszystkich kierunkach do zajęć stacjonarnych, a także nowinki technologiczne, które podniosą jakość kształcenia.

W Centrum Symulacji Medycznej UMW utworzono Pracownię Innowacyjnej Edukacji Medycznej. Wyposażona została w 14 stanowisk do medycznej symulacji komputerowej i wykorzystujące dwa nowe systemy. Dzięki nim można ćwiczyć procedury związane z udzielaniem pierwszej pomocy i postępowania z pacjentami podczas zdarzeń masowych oraz w ramach platformy wirtualnego pacjenta, gdzie możliwe jest ćwiczenie procedur ratowniczych w postępowaniu przedszpitalnym i szpitalnym.

Interaktywne stoły anatomiczne, kupione do Zakładu Anatomii Prawidłowej UMW, to z kolei narzędzie, dzięki któremu można poznać każdy szczegół ludzkiego ciała, ze wszystkimi jego układami. System umożliwia obracanie ich w różnych płaszczyznach czy usuwanie tkanek i organów. A wszystko bez użycia skalpela, a jedynie poprzez dotyk na ekranie wielkości rzeczywistego człowieka.

PAP - Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023