Indie utraciły kontakt ze swoją sondą marsjańską

EPA/JAGADEESH NV  5.11.2013
EPA/JAGADEESH NV 5.11.2013

Indyjska agencja kosmiczna ISRO oświadczyła, że utraciła kontakt z sondą Mangalyaan krążącą od 8 lat wokół Marsa. Wszelkie próby odnowienia łączności zawiodły.

Według informacji podawanych przez agencję, po zaćmieniu w kwietniu b.r., gdy próbnik został odcięty od światła słonecznego na 7 godzin, wyczerpało się paliwo i energia zgromadzona w bateriach, co wyznaczyło koniec funkcjonowania sondy. Agencja próbowała potem nawiązać kontakt z sondą, ale bez powodzenia. 3 października wydano komunikat o oficjalnym uznaniu sondy za niedziałającą.

Mars Orbiter Mission (MOM), zwana też Mangalyaan, to misja sondy kosmicznej wysłanej przez Indie na orbitę wokół Marsa. Próbnik był wystrzelony 5 listopada 2013 roku, wszedł na orbitę wokół planety 24 września 2014 roku. Sonda była zaprojektowana do działania przez sześć miesięcy, ale przetrwała około osiem lat.

Była to pierwsza międzyplanetarna misja Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ang. Indian Space Research Organisation, w skrócie ISRO), dzięki której stała się czwartą agencją kosmiczną na świecie, której udało się umieścić sondę na orbicie wokół Marsa.

Celem misji były testy technologiczne oraz miała na pokładzie pięć instrumentów naukowych. W naukowym aspekcie dokonywano badań morfologii, topografii i mineralogii powierzchni Marsa, badań składu atmosfery marsjańskiej (w tym zawartości metanu i dwutlenku węgla) oraz analizowano dynamikę górnych warstw atmosfery i wpływu wiatru słonecznego oraz promieniowania na ucieczkę substancji lotnych w przestrzeń kosmiczną.

Misja była tania w porównaniu do kosztów misji sond amerykańskich. Koszt wystrzelenia wyniósł 73 miliony dolarów. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 07.08.2020 PAP/Darek Delmanowicz

    Letnie upały znacząco zwiększają ryzyko hospitalizacji

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto, jakie składniki odżywcze opóźniają starzenie mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera