Nauka dla Społeczeństwa

07.06.2023
PL EN
03.10.2022 aktualizacja 03.10.2022

Uniwersytet Wrocławski zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Wrocławski zainaugurował w poniedziałek nowy rok akademicki. Rektor uczelni prof. Robert Olkiewicz życzył studentom, by młodzieńcza ciekawość była motorem ich "działań, odkryć i osiągnięć".

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 prof. Olkiewicz podkreślił, że misją uczelni jest „poszukiwanie prawdy we wszystkich dziedzinach wiedzy i jej przekazywanie następnym pokoleniom”.

Zwracając się do nauczycieli akademickich przyznał, że czasami zadaje sobie pytanie „dlaczego tu jesteśmy, dlaczego uniwersytet”, skoro - jak mówił - „świat biznesu, finansów i korporacji oferuje nieporównywalnie więcej pod względem finansowym”. Przywołując ewangeliczną scenę spotkania Jezusa z jego uczniami w drodze do Emaus, wyraził przekonanie, że „jesteśmy tutaj, gdyż na swojej drodze także spotkaliśmy mistrza, który zapalił nas do poszukiwania prawdy w pewnym obszarze rzeczywistości, w dyscyplinie, którą obecnie uprawiamy”.

„Życzę wam wielu sukcesów i głębokiej satysfakcji z odkrywania prawd rządzących przyrodą i społeczeństwem” – mówił.

Rektor pogratulował przy tym studentom i doktorantom wyboru uczelni badawczej. „Życzę wam zdobycia wszechstronnej wiedzy, która pozwoli nie tylko na odnalezienie się na szybko zmieniającym się rynku pracy, lecz także na lepsze zrozumienie świata i samych siebie. Dbajcie o formacje osobistą i duchową, gdyż one uzdolnią was do podejmowania w przyszłości życiowych decyzji” – wskazywał.

„Życzę wam, ażeby młodzieńcza ciekawość była motorem waszych działań, odkryć i osiągnięć. Cytując błogosławionego księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego: bądźcie jak orły, wznoście się wysoko” – dodał.

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego wręczono również nagrody i wyróżnienia, w tym statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienie, przyznawane za znaczący wkład w pojednanie i pogłębianie współpracy polsko-niemieckiej lub za wybitną działalność charytatywną w tym roku wyjątkowo trafiło do trzech osób. Otrzymali je ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022 Andrij Deszczyca, poeta Ryszard Krynicki oraz specjalista chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, transplantologii i angiologii, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego prof. Wojciech Witkiewicz.

Medal Uniwersytetu Wrocławskiego przyznano natomiast prof. Bogdanowi Rompoltowi z Instytutu Astronomicznego uczelni. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023