Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
29.09.2022 aktualizacja 30.09.2022

W piątek atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Eksperymenty i doświadczenia, zwiedzanie nocą niedostępnych na co dzień laboratoriów, pokazy naukowe i spotkania z ekspertami - z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy Europejskiej Nocy Naukowców 2022, która w piątek 30 września odbędzie się m.in. w Poznaniu, Krakowie czy Toruniu.

Europejska Noc Naukowców to ogólnoeuropejskie wydarzenie publiczne, które ukazuje różnorodność nauki i jej wpływ na codzienne życie obywateli. W tym roku odbędzie się w 25 krajach w piątek 30 września. Celem popularnonaukowych imprez jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań.

Dziedziną wiodącą tegorocznych warsztatów, pokazów i konkursów jest szeroko rozumiany Zielony Ład. Tematy przewodnie to: SOS dla Ziemi, zielony ład, zielona energia, ekologia, klimat, równowaga klimatyczna i ekologiczna oraz zdrowie.

Program Nocy Naukowców jest skierowany do wszystkich, niezależnie od wieku. Na dzieci i młodzież czekają konkursy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy edukacyjne. Dla dorosłych organizowane są m.in. wykłady i pokazy oraz zwiedzanie laboratoriów – w podziale na nauki humanistyczne, przyrodnicze i ścisłe.

O czym szumi las, jak zaprojektować robota i chemiczne eksperymenty zamknięte w szkle, to tylko kilka z ponad 2 tys. atrakcji, które przygotowały z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców tamtejsze instytucje naukowe - pracownicy firm B+R, badacze z małopolskich uniwersytetów i szkół wyższych oraz studenci z kół naukowych.

W gronie organizatorów są: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza. Krakowskie uczelnie zaprezentują swoje pracownie i laboratoria, w których są realizowane prace badawcze i naukowe. Będzie można zwiedzić m.in. komorę bezechową lub wysłuchać wykładów dotyczących lewitacji magnetycznej. Na Małopolskiej Nocy Naukowej przedstawią swoje prace również studenci zrzeszeni w kołach naukowych, w tym zespół AGH Racing - twórca jedynego w Polsce w pełni autonomicznego elektrycznego bolidu wyścigowego, który święci triumfy na zawodach międzynarodowych.

Wspólnie z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon stworzono m.in. wykład o nowych technologiach czy pokazy naukowe i eksperymenty w Muzeum Lotnictwa Polskiego (MLP). Program 16. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców wzbogacą: Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Szpital na Klinach „Neo Hospital”, Instytut Mechaniki Górotworu PAN, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Wyższa Szkoła Biznesu National Louis University w Nowym Sączu oraz Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zaprezentuje m.in. parametry gwarantujące stabilność życia na Ziemi i sposoby pomocy chorym zwierzętom. Uczestnicy zajęć z "partyzantki ogrodowej" samodzielnie wykonają bomby nasienne, będzie też można nauczyć się identyfikować mrówki, uprawiać grzyby i izolować kod genetyczny z owoców. W języku ukraińskim wygłoszony będzie m.in. wykład o onkologii psów i kotów.

Wiele atrakcji dostępnych jest bez konieczności wcześniejszego zapisu, a na wybrane - obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Wyszukiwarka pozwala wybrać miasto (Chrzanów, Kraków, Niepołomice, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawina, Sułkowice-Bolęcina i Tarnów) oraz rodzaj preferowanej naukowej rozrywki. Informacje o programie i sposobie rejestracji dostępne są na stronie wydarzenia znajdują się na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl

Wielkopolskę podczas Nocy Naukowców będą reprezentowały poznańskie ośrodki akademickie i badawcze: Politechnika Poznańska, Uniwersytet Adama Mickiewicza (UAM), Uniwersytet Przyrodniczy (UPP), Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Fizyki Molekularnej PAN oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN.

Bogatsza o doświadczenia związane z popularyzacją nauki online Politechnika Poznańska (PP) zaprezentuje – tym razem na żywo – najbardziej popularne pokazy z fizyki z serwisu YouTube. Zorganizuje też rodzinny Festyn Lotniczy na lotnisku Politechniki Poznańskiej, gdzie odbędą się pokazy akrobatyczne samolotów i szybowców. W konkursach będzie można wygrać lot w przestworzach. Uczestnicy poznają członków grupy Żelazny i pilotki wygrywające prestiżowe konkursy lotnicze, a także naukowców tworzących Ośrodek Badań Robotów Kosmicznych.

Na UAM słuchacze wykładów zastanowią się wraz z prowadzącymi, czy depopulacja Ziemi jest koniecznym warunkiem ochrony jej zasobów i obejrzą symulator ewolucji. Pod hasłem „Chodź, jest debata!” zorganizowane zostaną warsztaty dziennikarskie, a młodzież będzie mogła podyskutować z ekspertami o przemocy w związkach intymnych, pozytywnym rozwoju i ochronie przed przemocą na randkach. Genetycy z PAN zaplanowali m.in. zajęcia „Plemniki na workshopie” i „Trening białych krwinek, czyli jak działają szczepionki”.

Rejestracja na wybrane wydarzenia odbywa się za pośrednictwem strony: rejestracja.poznan.nocnaukowcow.pl/

Eksperymenty z wodą i żyjącymi w niej organizmami, interaktywne wystawy, pokazy fizyczne, chemiczne i medyczne oraz wykłady m.in. ekipy "Crazy Nauka" i Wiktora Niedzickiego czekają zaś na uczestników Toruńskiej Nocy Naukowców https://mlynwiedzy.org.pl/torunska-noc-naukowcow-2022/. Wydarzeniom towarzyszy konferencja stratosferyczna NEAR SPACE. Toruńską Noc Naukowców współorganizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W komunikacie prasowym organizatorzy zastrzegli, że zwiedzanie interaktywnych wystaw w centrum nauki jest biletowane, natomiast zapisy na darmowe warsztaty organizowane przez UMK trwają pod adresem mailowym: nocnaukowcow@umk.pl.

Popularnonaukowe spotkania dla rodzin z dziećmi odbędą się także w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Inspirowane twórczością Stanisława Lema projekcje VR, mobilne planetarium, wykłady o relacji człowiek–maszyna, nowych technologiach i sztucznej inteligencji - to program tamtejszej Nocy Naukowców LEM 2.0. Bilety na te wydarzenia zostały już jednak wyprzedane.

Nieco później, bo dopiero 8 października odbędzie się Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. "W rytmie eko" - to hasło, które zgromadzi publiczność w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. W programie znalazły się m.in. spotkania: "Fantastyczny świat mikroorganizmów", "Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego", "Kosmos w naszych rękach", "Chemiczna eksplozja kolorów", "Test na astronautę" i "Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla". Miłośnicy nauki dowiedzą się także, jak działa procesor, co wie haker, jak roboty widzą nasz świat, czy sztuczna inteligencja potrafi fałszować obrazy, jak sterować dronem i jak zbudować łazik z klocków Lego. Noc Naukowców rozpocznie się 8 października o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Program będzie dostępny na stronie: https://nocnaukowcow.com.pl

Serwis Nauka w Polsce - PAP jest patronem medialnym Małopolskiej Nocy Naukowców, Nocy Naukowców 2022 w Poznaniu i Nocy Naukowców LEM 2.0 w Gdyni. 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023