Osły udomowiono 7 tys. lat temu w Afryce

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osły zostały udomowione siedem tysięcy lat temu w Afryce – wskazują badania genetyczne, które opublikowano na łamach magazynu „Science”.

Udomowienie osła wywarło duży wpływ na rozwój wczesnego rolnictwa i handlu. Osły wykorzystywane były do pracy na roli, jak również do przenoszenia ciężkich pakunków na duże odległości.

Zakrojone na szeroką skalę badania genetyczne dowodzą, że osły zostały udomowione siedem tys. lat temu na terenie Afryki – piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu, zrzeszającego aż 37 laboratoriów z całego świata.

Wzięto pod uwagę DNA 207 osłów ze wszystkich kontynentów, ponadto 31 wczesnych osłów i 15 dzikich koniowatych.

Przy okazji udało się zidentyfikować, nieistniejącą już odmianę, która rozpowszechniona była na Bliskim Wschodzie ok. dwóch tys. lat temu.

Ok. 2,5 tys. lat po udomowieniu osiołki rozprzestrzeniły się wraz z ludźmi w Europie i Azji, gdzie rozwinęły się odmiany żyjące do dzisiaj.

Więcej w publikacji źródłowej: https://www.science.org/doi/10.1126/science.abo3503 (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Bitwa pod Somosierrą, mal. January Suchodolski. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Hiszpania/ Odkryto szczątki 38 napoleońskich żołnierzy, prawdopodobnie spod Somosierry

  • Fot. Adobe Stock

    Szansa na nowy lek odchudzający - przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera